Iwona Ratajczak

Rozrywka i rekreacja

Cześć, z tej strony Iwona. Zajmuję się hobbystycznie organizacją konwentów anime, organizowanych przez szkoły i inne jednostki.

Konwenty to dziś ogromny biznes. Spójrzmy tylko na San Diego Comic-Con, który w latach 70 XX wieku ściągał zaledwie kilkuset fanów. A dziś? Dane za 2017 rok mówią to tym, że w konwencie uczestniczyło ponad 135 tysięcy osób! Na swoim podwórku też mamy udany konwent fantastyki - Pyrkon. W 2000 roku Pyrkon odwiedziło zaledwie 600 osób, a już w 2018 roku w zabawie brało udział 43 000 osób interesujących się fantastyką, filmami, komiksami, serialami, mangą i anime.

Doświadczenie zawodowe7.2018 - aktualnie
Comic-Con International: San Diego
Wolontariuszka na San Diego Comic-Con. Kiedyś panowało przekonanie, że bywalcami takich imprez są głównie mężczyźni - i rzeczywiście tak było, w pierwszych latach organizacji. Obecnie bywalcami konwentów są zarówno mężczyźni jak i kobiety - w podziale pół na pół. Przy czym wśród osób młodych, poniżej 40 roku życia, przeważającą grupą uczestników konwentów są kobiety, które stanowią 51% uczestników.

Zmiana ta jest prawdopodobnie jest podyktowana tym, że na konwentach prezentowane są różne dzieła popkultury, z których wiele jest dedykowanych kobietom. Według badania przeprowadzonego przez Eventbrite mężczyźni preferują komiksy, podcasty i wydarzenia związane z grami. Z drugiej strony więcej kobiet interesuje się fantastyką, mangą i anime.

Informacje dodatkoweSzacuje się, że rynek konwentów fantastyki jest dziś warty około 4 miliardów dolarów. Gry, anime i filmy przyciągają dziś rzesze fanów mocno zainteresowanych wybranymi dziełami. Aż 85% osób ankietowanych uczestników konwentów wskazuje, że jest fanem czegoś - jakiegoś filmu, serii anime lub gier, serialu itp. Ponadto wyróżniamy grupę Super fanów, którzy interesują się średnio 3,2 kategoriami popkultury.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE