Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Faktura a odliczenie podatku VAT


Wiadomości | Zarządzanie 2007-06-11 13:56:17

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Prawo podatnika VAT do odliczenia podatku VAT uzależnione jest przede wszystkim od związku dokonanych zakupów z wykonywaniem przez niego czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Odliczenie następuje na podstawie otrzymanych faktur zakupu, faktur korygujących oraz dokumentów celnych, jakie otrzymał podatnik.
Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury dokumentującej nabycie towarów i usług ograniczone zostało przez ustawodawcę m.in. przepisem art. 88 ust. 3a ustawy o VAT (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.). W przepisie tym wymieniono sytuacje, w których otrzymana faktura nie uprawnia podatnika do odliczenia podatku w niej zawartego.

W pkt 1a tego przepisu określono, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących.

Jak wiadomo nie zawsze nabywca towaru czy usługi posiada wystarczającą wiedzę o wystawcy faktury, aby stwierdzić, że jest on podmiotem nieuprawnionym do wystawienia faktur. Negatywne skutki wystawienia faktury VAT przez nierzetelnego kontrahenta dotykają przede wszystkim odbiorcę tej faktury, dlatego w ustawie o VAT zawarto regulacje umożliwiające nabywcom weryfikację swoich kontrahentów. Wynika to z art. 96 ust. 13 ustawy. Zgodnie z tym przepisem na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku. Jednak to "zabezpieczenie" interesów nabywców jest stosunkowo niewielkie, w porównaniu do konsekwencji finansowych w przypadku zakwestionowania prawa do odliczenia VAT. (...)

Tagi: towar czynności zakup 2004 zwrot usługi dokument faktura podatek prawo ustawa osoba vat podatnik wniosek przypadek
Źródło: www.biznes.interia.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE