Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Powołanie pracownika do wojska


Porady ekspertów | Kadry 2007-06-05 10:04:55

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Pracownik mojej firmy, zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, otrzymał ostatnio kartę powołania do czynnej służby wojskowej. W związku z tym proszę o informację, co w takiej sytuacji dzieje się ze stosunkiem pracy? Jakie obowiązki mam wobec pracownika powołanego do wojska?

Przepisy zapewniają stałość stosunku pracy z pracownikiem powołanym do czynnej służby wojskowej oraz gwarantują powrót do pracy po odbyciu tej służby przez pracownika.

Zgodnie z art. 118 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.) w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy tego pracownika nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany. Nawet jeśli okres dokonanego przez pracodawcę lub przez pracownika wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej, wypowiedzenie to staje się bezskuteczne. W takim przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa o pracę została rozwiązana na mocy porozumienia stron.

Natomiast pracodawca może zwolnić powołanego do wojska pracownika w trybie natychmiastowym - bez wypowiedzenia z jego winy, a także w razie ogłoszenia upadłości bądź likwidacji zakładu pracy.

Pracodawca ma wiele obowiązków w stosunku do pracownika powołanego do czynnej służby wojskowej.
Na wniosek pracownika przełożony udziela mu zwolnienia od pracy, ale bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze:
• dwa dni - jeżeli doręczono mu kartę powołania do zasadniczej lub okresowej służby wojskowej,
• jeden dzień - jeżeli doręczono mu kartę powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych trwających powyżej 30 dni (art. 119 ustawy).

Natomiast po odbyciu ćwiczeń wojskowych, trwających powyżej 30 dni, pracodawca jest zobowiązany również na wniosek pracownika udzielić mu zwolnienia na jeden dzień bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Pracodawca jednak może wypłacić wynagrodzenie za czas wspomnianego zwolnienia.

Pracodawca musi ponownie zatrudnić pracownika, który po odbyciu służby zgłosi się do niego w odpowiednim terminie. Zgodnie z art. 122 ustawy pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do służby wojskowej, jest obowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy.

Jeśli poborowy w trakcie odbywania służby nabył nowe kwalifikacje zawodowe, to pracodawca na wniosek pracownika zobowiązany jest zatrudnić go w miarę możliwości na stanowisku, które odpowiada zdobytym kwalifikacjom w wojsku.

Warto zaznaczyć, że czas służby wojskowej pracownika wlicza się do okresu zatrudnienia u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy. Warunkiem jest podjęcie pracy u dotychczasowego pracodawcy w terminie 30 dni od zwolnienia z czynnej służby wojskowej (art. 120 ust. 1 ustawy).

Należy również pamiętać, że pracodawca wypłaca powołanemu do wojska pracownikowi odprawę pieniężną w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (art. 125 ustawy).

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: karta 2004 stanowisko urlop możliwości warunek wymiar firma praca prawo ustawa polski pracownik umowa cel pracodawca termin wniosek zasada przypadek należy
Źródło: www.infor.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
riise
2007-07-25 20:20:02pokaze to pracodawcy ktory chce mniw zwolnic :))) DZieki
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE