Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak ograniczyć ryzyko, korzystając z informacji gospodarczej


Porady ekspertów | Zarządzanie 2007-06-05 09:48:28

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają tzw. informację gospodarczą. Jest to spowodowane znaczną ilością straconych należności, pomniejszających wyniki finansowe firm.

Korzystanie z usług wywiadowni gospodarczych lub biur informacji gospodarczych pozwala uniknąć (lub zminimalizować) ryzyka nawiązania współpracy z niesolidnym kontrahentem. Koszt nawiązania współpracy z jednym z takich biur może okazać się niewielki w stosunku do poniesionych strat, będących konsekwencją bezskutecznej egzekucji należności.

Wśród podmiotów gospodarczych są również banki i inne instytucje finansowe, które wraz ze wzrostem liczby udzielanych kredytów muszą liczyć się ze zwiększonym odsetkiem klientów niewypłacalnych. Dlatego zapotrzebowanie na szybką i dokładną informację o firmie, z którą nawiązujemy współpracę, jest duże. Najlepiej, jeśli sprawdzanie wiarygodności płatniczej potencjalnego klienta ma kilka źródeł.

Biura informacji gospodarczej działają na podstawie ustawy z 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych. Ustawa ta określa m.in. zasady i tryb udostępniania przez przedsiębiorców informacji gospodarczych dotyczących wiarygodności płatniczej innych przedsiębiorców i konsumentów, a w szczególności danych o zwłoce w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych, osobom trzecim nieoznaczonym w chwili przeznaczania tych danych do udostępniania.

Warunki, jakie łącznie muszą być spełnione, aby informację o zobowiązaniach móc przekazać do biura informacji gospodarczej:

- zobowiązanie albo zobowiązania powstały wobec przedsiębiorcy przekazującego informację gospodarczą z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej przez obydwu przedsiębiorców

- łączna kwota zobowiązań wobec przedsiębiorcy wynosi co najmniej 500 zł

- świadczenie albo świadczenia są wymagalne od co najmniej 60 dni

- upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez przedsiębiorcę przekazującego dane (będącego wierzycielem), listem poleconym, na adres do korespondencji wskazany przez dłużnika (a jeżeli dłużnik nie wskazał takiego adresu - na adres siedziby dłużnika), wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura

Gdzie pozyskać informacje gospodarcze

Źródłem pozyskiwania informacji gospodarczych na rynku polskim są:

- wywiadownie gospodarcze,

- biura informacji gospodarczej.

Korzystając z usług wywiadowni gospodarczej, można zamówić raport informujący o bieżącej sytuacji prawno-finansowej kontrahenta, z którym chcemy nawiązać współpracę. Wywiadownia gospodarcza określa rating według własnej skali oraz nadaje maksymalny kredyt kupiecki, który jej zdaniem jest bezpieczny we współpracy z badanym kontrahentem.

Przykładowe wywiadownie gospodarcze działające na polskim rynku to: Dan&Breadstreet, Coface, Creditreform.

Istotą działania biur informacji gospodarczej jest gromadzenie i wymiana informacji o niesolidnych dłużnikach.

Do najbardziej znanych na polskim rynku należą: KRD (Krajowy Rejestr Długów), BIK (Biuro Informacji Kredytowej), Infomonitor.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: należności biuro klienci świadczenia raport ryzyko rejestr odsetek klient wynik kredyt dane instytucja bank warunek działania wzrost kwota przedsiębiorcy przedsiębiorców firma ustawa polski informacja działalności osoba umowa zasada rynek koszt
Źródło: www.infor.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE