Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Urlop macierzyński przed porodem


Porady ekspertów | Kadry 2007-05-29 11:33:13

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przepis kodeksu pracy w art. 180 § 3 i 4 stanowi, że co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, a po porodzie przysługuje urlop niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania przysługującego okresu urlopu macierzyńskiego.

Pracownica ma prawo, a nie obowiązek, skorzystania z części urlopu macierzyńskiego przed porodem. Pracodawca nie może jej zatem „wysłać” przed porodem na dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracownica nie zdecyduje się na skorzystanie z części urlopu przed porodem, to po porodzie przysługuje on jej w pełnym wymiarze określonym w art. 180 § 1 k.p.

Po nowelizacji z 19 grudnia zeszłego roku, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze: 18 tygodni przy pierwszym porodzie, 20 tygodni przy każdym następnym porodzie oraz 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Należy pamiętać, że zgodnie z § 5 i 6 powołanego wyżej przepisu, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego pracownica ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takim przypadku, na pisemny wniosek pracownika-ojca, udziela mu się niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego - a więc w zależności od okoliczności w wymiarze 4, 6 lub 14 tygodni.

Pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego pracownica zgłasza pracodawcy najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku powinna dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Urlop macierzyński jest świadczeniem, które należy bezwzględnie wykorzystać w naturze w pełnym wymiarze. Brak statusu pracownika u ojca dziecka i brak możliwości dostarczenia zaświadczenia pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko uniemożliwia pracownicy skrócenie urlopu macierzyńskiego do 14 tygodni.

Tagi: nowelizacja urlop możliwości wymiar praca rok prawo pracownik pracodawca termin wniosek przypadek należy
Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE