Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wnioski o interpretację tylko na urzędowym druku.


Wiadomości | Prawo 2007-05-25 14:48:21

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Znany jest projekt formularza, na którym podatnicy będą występować o interpretacje prawa podatkowego. Trzeba go będzie stosować od 1 lipca. Od tego dnia zaczną obowiązywać także opłaty za odpowiedź.

(…) Podczas wypełniania formularza ORD-IN niezwykle istotne będzie podanie liczby zaistniałych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych. Wnioskodawca będzie bowiem płacił 75 zł od każdej z opisanych sytuacji.

Nie wiadomo jednak, jak będą np. traktowane przypadki, gdy z jedną transakcją związane jest pytanie i o VAT, i o podatek dochodowy. Powstaje pytanie, czy jest to jeden stan faktyczny, czy dwa? Można się spodziewać, że będzie to budzić wątpliwości. Zwracała na to uwagę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podczas konsultacji w sprawie projektu. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów napisało jedynie, że pojęcia te występują w ordynacji podatkowej, a rozporządzenie nie może precyzować definicji ustawowych. Podkreśliło też, że pojęcie "stan faktyczny" już występuje w ordynacji podatkowej i nie powoduje wątpliwości.

Od 1 lipca niezwykle istotne będzie terminowe wniesienie opłaty za wniosek. W razie niedotrzymania terminu pozostanie on nierozpatrzony, bez uprzedniego wezwania do uregulowania należności. Opłaty można realizować gotówką lub na rachunek bankowy. Kopię dowodu wpłaty najlepiej dołączyć do wniosku, przepisy pozwalają jednak na jej dosłanie w ciągu tygodnia. Informacje o wysokości opłaty i sposobie jej uregulowania trzeba będzie zamieścić w części D druku.

Dla właściwego rozstrzygnięcia najważniejsza będzie część F wniosku. To tam podmiot występujący z pytaniem (podatnik płatnik, inkasent lub osoba trzecia) musi wyczerpująco opisać sytuację i sformułować pytanie. Tak jak dotychczas konieczne będzie również przedstawienie własnego stanowiska w sprawie. Jeśli okaże się, że na druku jest zbyt mało miejsca, należy skorzystać z załącznika ORD-IN/A. Tak samo należy postąpić, gdy wnioskodawca chce zadać więcej niż jedno pytanie. (…)

Tagi: należności interpretacja rachunek rozporządzenie opłaty stanowisko formularz finanse ministerstwo projekt podatek prawo informacja osoba vat podatnik termin wniosek przypadek należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE