Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Regulator wywalczył VAT dla kierowców.


Wiadomości | Finanse 2007-05-25 14:45:25

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Komisja Nadzoru Finansowego wygrywa z firmami ubezpieczeniowymi. Te, wypłacając kierowcom odszkodowanie z obowiązkowego OC, będą musiały doliczyć podatek VAT. Do tej pory większość z nich tego nie robiła.

(…) Sprawa dotyczy 12 mln kierowców, którzy w każdej chwili mogą stać się ofiarą stłuczki. Sąd Najwyższy podjął przełomową dla nich uchwałę. - Odszkodowanie, które przysługuje na podstawie umowy ubezpieczenia OC, ustalone według cen części zamiennych i usług, obejmuje kwotę podatku VAT - zdecydował Sąd Najwyższy.
W razie kolizji ubezpieczyciele wypłacają odszkodowanie z polisy OC sprawcy na dwa sposoby. Dziś większość stosuje tzw. metodę kosztorysową. Towarzystwo przed naprawą samochodu szacuje jej koszt i wypłaca pieniądze właścicielowi, który reperuje auto na własny rachunek. I pojawia się problem. Ubezpieczyciele, wypłacając odszkodowanie, nie uwzględniają 22 proc. podatku VAT od części, robocizny. Dla firm czy osób prowadzących działalność gospodarczą, które rozliczają się z VAT, nie ma to znaczenia. Stratne są za to osoby fizyczne, które nie są podatnikiem VAT-u - VAT muszą zapłacić majstrowi z własnej kieszeni.
Towarzystwa rzadziej stosują metodę warsztatową lub fakturową. Tutaj kierowca naprawia auto w warsztacie, po czym przynosi fakturę do firmy ubezpieczeniowej sprawcy.
Sąd Najwyższy, podejmując uchwałę, stanął po stronie KNF. Regulator branży ubezpieczeniowej od lat walczył o wypłatę odszkodowania z uwzględnieniem VAT. - Od początku istnienia kwestionowaliśmy tę praktykę jako naruszającą przepisy prawa i interes klientów firm ubezpieczeniowych - powiedział nam Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. (…)


(

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: klienci sąd rachunek pieniądze komisja problem cena firma podatek prawo osoba umowa vat podatnik koszt działalność
Źródło: Gazeta Wyborcza
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE