Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece


Wiadomości | Prawo 2007-05-24 10:30:56

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2001 r. nr 124, poz. 1361 z późn. zm.) ma na celu usprawnienie obrotu gospodarczego oraz usunięcie wątpliwości pojawiających się w dotychczasowej praktyce.

Zgodnie z projektem jedną hipoteką zwykłą będzie można zabezpieczyć kwotę główną kredytu oraz jego odsetki, w tym także odsetki umowne. Kredytobiorca uzyska zabezpieczenia kilku wierzytelności jedną hipoteką.

Do tej pory wszystko zależy od sądu. Jedne wpisują do ksiąg wieczystych dwie hipoteki: hipotekę zwykłą na kwotę główną kredytu oraz kaucyjną na odsetki. Niektóre odmawiają ustanowienia hipoteki na odsetki, a inne ustanawiają jedną hipotekę na całą wierzytelność - uzasadnia celowość zmian wiceminister.

Dodatkowo nie trzeba będzie dokonywać zmiany wpisu dotyczącego odsetek od hipoteki tylko dlatego, że zmieniła się ich wysokość lub stopa procentowa. Pod warunkiem jednak, że odsetki nie przekroczą limitu określonego we wpisie. Nowe przepisy przewidują gwarancję, zgodnie z którą hipoteka zwykła będzie skuteczna w odniesieniu do odsetek w granicach wpisu limitu tych odsetek do księgi wieczystej. Odsetki nieujawnione nie będą korzystały z ochrony.

Zgodnie z projektem hipoteką kaucyjną będzie można także zabezpieczać więcej niż jedną wierzytelność przyszłą. Zdaniem Małgorzaty Manowskiej ? wiceminister sprawiedliwości - ułatwi to obrót cywilnoprawny i jego zabezpieczenia, na przykład przy kredycie odnawialnym, który jest istotny dla wszystkich przedsiębiorców.

Tymczasem teraz zasadą jest, że jedną hipoteką zabezpiecza się tylko jedną wierzytelność. Za każdym więc razem przedsiębiorca, starając się o kolejny kredyt, musi ustanawiać nową hipotekę. To się zmieni. Jedna hipoteka będzie mogła zabezpieczyć więcej niż jeden kredyt. Nie będzie więc potrzeby ustanawiania kolejnych. Na zmianach skorzystają więc zarówno przedsiębiorcy, jak i banki.

Przedsiębiorca będzie miał pewność uzyskania kredytu, natomiast bank w przypadku udzielenia następnego kredytu ma już ustanowioną hipotekę. Równocześnie przedsiębiorca w przypadku nieskorzystania z kredytu ma gwarancję, że hipoteka nie będzie ustanowiona w nieskończoność, co może odstraszać jej potencjalnych nabywców. Jeżeli po upływie dziesięciu lat z różnych przyczyn nie dojdzie do udzielenia kredytu, przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o wykreślenie wpisu z księgi wieczystej. Jest to odstępstwo od zasady, zgodnie z którą dłużnik nie może samodzielnie odwołać wpisu w hipotece.

Projekt ustawy uchyla również art. 36 Ordynacji podatkowej (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), który daje pierwszeństwo hipotece przymusowej zabezpieczającej zobowiązania podatkowe przed innymi wierzytelnościami. W konsekwencji wierzytelności Skarbu Państwa będą równe wierzytelnościom innych podmiotów. O kolejności zaspokojenia decydować ma data i godzina wpisu.

W opinii przedstawicieli banków i biznesu zmiany są korzystne dla wszystkich podmiotów obrotu gospodarczego.

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: projekt ustawa cel wniosek zasada przypadek przedsiębiorców przedsiębiorcy warunek bank ochrona godzina kredyt przedsiębiorca nowelizacja wysokość praktyka 2005 przedstawiciel odsetek limit
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE