Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zmiany na rynku gospodarki odpadami


Wiadomości | Księgowość 2007-05-18 14:56:53

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Celem nowych przepisów jest usunięcie barier towarzyszących procesowi inwestycyjnemu w zakresie powstawania nowoczesnych instalacji do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zwiększenie absorpcji środków finansowych UE, umożliwienie gminom prowadzenie racjonalnej gospodarki odpadami oraz zapewnienie warunków do wykonania przez Polskę zobowiązań dotyczących ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji.

W praktyce będzie tak, że nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy dziś zajmują się gospodarką odpadami będą nadal na tym rynku funkcjonować. Po 31 grudnia 2008 r. firmy będą mogły kontynuować swoją działalność dopiero po zawarciu umowy z gminą, poprzedzonej przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Do przetargu będą mogły stanąć jedynie te firmy, które wcześniej uzyskają stosowane zezwolenie.

Decyzję o wysokości stawek opłat obowiązujących na terenie gminy będzie podejmować rada. Wszystkie należności za świadczenie usług przekazywane będą przez właścicieli nieruchomości na konta celowe utworzone przez gminy, co ma gwarantować wykorzystanie ich na cele związane z gospodarką odpadami komunalnymi i gospodarką wodno-ściekową.

Dochody gmin z tego tytułu będzie można oszacować, jako iloczyn opłaty miesięcznej, ustalonej dla jednego mieszkańca i liczby mieszkańców. Z tego typu wpłat pokrywane będą koszty gospodarki odpadami komunalnymi, w tym na wynagrodzenia dla firm wybranych w przetargu.

Organy gminy będą miały uprawnienia do wskazywania miejsca odzysku i miejsca unieszkodliwiania odpadów komunalnych w prawie miejscowym, zarządzeniach i zezwoleniach. Świadomie rozdzielono te miejsca, mając na uwadze obowiązek wywiązania się Polski z ograniczania masy odpadów ulegających biodegradacji.

Jak podkreślają również autorzy projektu dziś gminy obciążone obowiązkiem budowy nowoczesnych instalacji do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych nie posiadają instrumentów prawnych gwarantujących ich prawidłową eksploatacje. W tej sytuacji nie podejmują wysiłku inwestycyjnego, a absorpcja środków UE w tym zakresie to około 10 % potencjału, który Polska uzyskała. Ma się to zmienić po przyjęciu proponowanej nowelizacji.

Projekt został już skierowany pod obrady Komitetu Rady Ministrów, w najbliższych tygodniach będzie dyskutowany na posiedzeniu rządu.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: należności teren nieruchomości opłaty praktyka stawka nowelizacja organ przepisy przedsiębiorcy firma projekt prawo polski polska umowa cel rynek koszt 2008 gospodarka działalność
Źródło: PAP
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE