Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Łatwiej będzie doradzać w sprawach podatkowych.


Wiadomości | Kadry 2007-05-18 14:45:56

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Osoby, które mają wykształcenie prawnicze i nieskazitelny charakter, będą mogły uzyskać licencję uprawniającą do wykonywania usług doradztwa podatkowego.

(…) Dziś w Ministerstwie Finansów mają się odbyć konsultacje w sprawie proponowanych przez resort finansów zmian w ustawie o doradztwie podatkowym. Jak udało się nam ustalić, projekt powstaje przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości odpowiedzialnym za uregulowania dotyczące dostępu do zawodów prawniczych i innych zawodów zaufania publicznego.
Proponowane przez Ministerstwo Finansów licencje podatkowe mają umożliwić doradztwo osobom z wykształceniem prawniczym, ale bez skończonej aplikacji radcy prawnego czy adwokata. Wystarczy, żeby przez trzy lata pracowały "w podmiotach uprawnionych do wykonywania czynności doradztwa podatkowego", jak proponuje ministerstwo. Oznacza to, że osoby pragnące uzyskać licencję podatkową będą mogły do wymaganego okresu pracy zaliczyć zatrudnienie w kancelarii doradcy podatkowego lub biurze rachunkowym. Będą się o nią mogli starać także urzędnicy skarbowi zajmujący się kontrolą podatków.
O tym, kto otrzyma licencję, będzie decydował sam minister finansów. On też poprowadzi listę tych osób. Żeby więc dostać licencję podatkową, nie trzeba będzie zdawać żadnego egzaminu, jak to muszą robić kandydaci na doradcę podatkowego. Wystarczy spełnienie kryteriów określonych w ustawie. Oprócz wykształcenia prawniczego potrzebny będzie nieskazitelny charakter (który daje gwarancję rzetelnego wykonywania zawodu w przyszłości) i trzyletnia praktyka w stosowaniu i egzekwowaniu prawa podatkowego.

Nieoficjalnie doradcy podatkowi przyznają, że wystarczającym kryterium byłaby niekaralność.
Posiadacza licencji czeka obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (tak jak doradca podatkowy). Nie będzie też mógł reklamować swoich usług.
Jak udało się nam ustalić, ewentualny spór między ministerstwem a korporacją doradców może dotyczyć ograniczeń w uprawnieniach osób z licencją podatkową. Ministerstwo Finansów chce, aby nie mogły one reprezentować klientów przed sądami administracyjnymi ani prowadzić ksiąg rachunkowych. Doradcy podatkowi chcą natomiast, by ograniczenie to dotyczyło również podatkowej księgi przychodów i rozchodów. (…)

(

Tagi: biuro klienci doradztwo resort czynności praktyka finanse ministerstwo przychody praca projekt podatek prawo ustawa osoba
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
zenek
2007-05-26 21:59:32Jak sprawdzić, czy ktoś ma "nieskazitelny charakter"? Suwmiarką?
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE