Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Ministerstwo Finansów chce uprościć ewidencję księgową


Wiadomości | Finanse 2007-05-17 08:45:15

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Księgowi mogą liczyć na ułatwienia w ewidencjonowaniu transakcji w walutach obcych. Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie zmian w ustawie o rachunkowości - pisze "Gazeta Prawna".

Dzięki nim zasady przeliczania transakcji na złotówki dla celów rachunkowych będą podobne do tych, jakie stosowane są dla celów podatkowych. W praktyce oznacza to, że księgowi od początku przyszłego roku będą przeliczać transakcje z zagranicznymi kontrahentami dla celów podatkowych i rachunkowych według tych samych kursów walut - wyjaśnia gazeta.

Według niej, proponowane zmiany uproszczą księgowość w dużych firmach. Mogą jednak stać się źródłem kolejnych problemów interpretacyjnych. Resort finansów kierowany przez Zytę Gilowską zapomniał bowiem zdefiniować nowe pojęcie. Ustawa nie wyjaśnia, co należy rozumieć przez kurs faktycznie zastosowany. Teraz wiadomo, czy jest to kurs kupna czy sprzedaży. Po zmianach księgowi mogą mieć problem z ustaleniem tych danych, zwłaszcza wtedy, gdy nie będzie fizycznej wymiany waluty obcej na polską.

Projekt ustawy o rachunkowości trafił do uzgodnień międzyresortowych. Jest zatem jeszcze czas na wprowadzenie odpowiednich zmian - uważa "Gazeta Prawna".

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: resort gazeta praktyka problem finanse dane ministerstwo firma rok projekt ustawa zasada należy
Źródło: biznes.onet.pl/PAP
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE