Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nowe zasady organizowania prac interwencyjnych


Wiadomości | Prawo 2007-05-09 08:58:51

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Refundacji z tytułu przyjęcia bezrobotnego do prac interwencyjnych nie trzeba zwracać tak często jak dotychczas.

Zachowane zostaną nawet wtedy, gdy bezrobotny odejdzie z pracy przed upływem terminu określonego w umowie o pracę albo gdy zwolniony zostanie dyscyplinarnie. To tylko niektóre zmiany, jakie przewiduje obowiązujące od 2 maja nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 kwietnia 2007 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (DzU nr 76, poz. 510). Dotychczas przepisy nie precyzowały zasad zwrotu refundacji kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody i składki ZUS wypłacone bezrobotnemu przez firmę organizującą prace interwencyjne lub roboty publiczne. Mówiły jedynie o obowiązku oddania pieniędzy, gdy zostały one wykorzystane niezgodnie z umową ze starostą.

Warunki zwrotu pieniędzy w przepisach

Teraz organizatorzy robót publicznych oraz pracodawcy organizujący prace interwencyjne będą musieli oddać pieniądze otrzymane z tytułu refundacji wraz z odsetkami, gdy:

- naruszą zasady związane z tworzeniem nowych miejsc pracy,
- złożą niezgodne z prawdą oświadczenie o tym, że zakład pracy jest w stanie upadłości lub likwidacji,
- pracodawca potwierdzi niezgod nie z prawdą, że może być organizatorem prac interwencyjnych.
Kiedy nie trzeba będzie zwracać otrzymanych pieniędzy? Zgodnie z nowymi regulacjami organizatorzy prac interwencyjnych albo robót publicznych nie muszą oddawać otrzymanej refundacji nawet wtedy, gdy stosunek pracy z bezrobotnym ustanie. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy bezrobotny rozwiąże umowę o pracę z własnej inicjatywy, jak też gdy pracodawca rozwiąże z bezrobotnym umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy.

Inna pomoc publiczna

Rozporządzenie wprowadza też nowe, ale obowiązujące od 1 stycznia, tzw. intensywności pomocy publicznej udzielanej natworzenie nowych miejsc pracy. Chodzi o maksymalną wysokość pomocy publicznej, o którą może ubiegać się przedsiębiorca. W województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim intensywność pomocy publicznej wynosi 40 proc. wartości inwestycji. Podobnie będzie do końca 2010 r. w województwie mazowieckim, a od 1 stycznia 2011 r. do końca 2013 r. intensywność wyniesie 30 proc.

To jeszcze nie wszystko. Dotychczas mali i średni przedsiębiorcy mogli zwiększyć intensywność pomocy publicznej o 15 proc. Po zmianach średni będą mogli ją podnieść o 10 punktów proc., a mikro- i mali przedsiębiorcy o 20 pkt proc.

Nadal konieczna współpraca ze starostą

Zasady zatrudniania bezrobotnych przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych pozostaną te same. Nadal pracodawca będzie składał wniosek do powiatowego urzędu pracy, a starosta ma 30 dni na powiadomienie go o podjętej decyzji. Ale uwaga! Wcześniej wniosek o zorganizowanie prac interwencyjnych pracodawca składał wyłączniew pośredniaku właściwym ze względu na swoją siedzibę. Teraz wolno go zgłaszać tam, gdzie odbywają się te prace lub roboty. Jeżeli starosta rozpatrzy wniosek pozytywnie, podpisze z pracodawcą umowę o skierowanie bezrobotnych do prac interwencyjnych albo robót publicznych. Określa ona m.in. liczbę przyszłych pracowników, czas, na jaki zostaną zatrudnieni, rodzaj i miejsce wykonywanych prac, wysokość refundowanych z funduszu pracy kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne.

Dla bezrobotnego etat

Nie zmieni się też sposób zatrudniania przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych. W dalszym ciągu pracodawca i bezrobotny będą nawiązywali typowy stosunek pracy. Jeśli chodzi jednak o rodzaj umowy o pracę zawieranej przy pracach interwencyjnych, to nadal wynika on pośrednio z ustawy o promocji zatrudnienia. Wprowadza ona warunki, od spełnienia których zależy przyznanie refundacji. Jednym z nich jest okres zatrudnienia bezrobotnego.

Uwaga! Organizatorzy robót publicznych oraz pracodawcy, którzy zawarli umowy o pracę interwencyjne przed 2 maja br., stosują dotychczasowe przepisy. Ci natomiast, którzy złożyli wnioski o zorganizowanie prac interwencyjnych albo robót publicznych do 2 maja, muszą już stosować nowe rozporządzenie.

Tagi: promocja odsetek społeczne rozporządzenie pieniądze polityka polityk 2013 wysokość decyzja przedsiębiorca składki wartość zwrot warunek zus koszty przedsiębiorcy inwestycja pomoc praca ustawa fundusz 2007 umowa pracodawca termin wniosek zasada
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE