Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zmiana rozkładu pracy


Porady ekspertów | Zarządzanie 2007-05-09 08:37:41

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Na wniosek pracownika zmieniono mu rozkład czasu pracy na indywidualny. Zgodnie z nim ma on po osiem godzin roboczych, ale tylko we wtorki, środy i czwartki. Pracodawca jednak chce, aby ponownie przychodził przez pięć dni w tygodniu, rozpoczynając pracę między 8 a 10. Czy wystarczy, gdy szef zmieni jednostronnie jego grafik?

Wszystko wskazuje na to, że pracodawca zatrudnił pracownika na część etatu w systemie indywidualnego czasu pracy. Jeżeli wynika on z regulaminu pracy, to grafiku czasu pracy nie można zmienić samodzielnie. Tym bardziej nie wolno tego zrobić, gdy taki rozkład jest określony w umowie o pracę. W tym celu należy zawrzeć z pracownikiem porozumienie zmieniające. Wówczas strony stosunku pracy swobodnie ustalą, od którego dnia pracownik będzie wykonywał pracę na nowych zasadach.

Niewykluczone jednak, że pracownik nie zgodzi się na nowe warunki. Dlaczego? Z opisu wynika, że będą one mniej korzystne niż dotychczasowe (powrót do pięciodniowego tygodnia pracy).

Z tej sytuacji są dwa wyjścia. Pracownik może zaproponować własny projekt nowego grafiku czasu pracy, a gdy szef zgodzi się na to, strony zawierają porozumienie zmieniające. Jeżeli natomiast pracodawca odrzuci koncepcję zatrudnionego, wówczas wręczy mu wypowiedzenie zmieniające (art. 42 k.p.).

Tagi: godzina warunek praca projekt pracownik umowa cel pracodawca wniosek zasada należy system
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE