Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zlecenie na wychowawczym


Porady ekspertów | Szkolenia 2007-05-08 13:21:13

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Pracownica działu kadr spółki akcyjnej prowadzącej działalność w zakresie transportu drogowego przebywa na urlopie wychowawczym. W trakcie tego urlopu spółka zawarła z nią umowę zlecenia. Czy od wynagrodzenia z tytułu tej umowy należy odprowadzać obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne?

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym i wykonująca jednocześnie umowę zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia.

Przebywanie na urlopie wychowawczym nie stanowi natomiast tytułu do tych ubezpieczeń. Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają bowiem obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Innym tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczeń jest min. wykonywanie umowy zlecenia.

Ponadto, mimo tego, że osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest nadal pracownikiem spółki nie ma do niej zastosowania przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, mówiący, iż osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy uważa się dla celów ubezpieczeń społecznych za pracownika.

Podsumowując, z tytułu zawartej umowy zlecenia należy odprowadzić obowiązkowo składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.


Na ubezpieczenie wypadkowe składkę opłaca się, jeżeli zleceniobiorca wykonuje pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.
Składka na ubezpieczenie chorobowe jest natomiast opłacana na wniosek zleceniobiorcy.

Tagi: transport składka społeczne składki urlop spółki praca prawo ustawa pracownik działalności osoba umowa wniosek należy system działalność
Źródło: www.money.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE