Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy


Wiadomości | Prawo 2007-05-02 21:38:39

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od 1 lipca firmy, które wyzyskują zatrudnionych będą karane wysokimi grzywnami i częstszymi kontrolami.

1 lipca wejdzie w życie nowa ustawa z 13 kwietnia 2007 roku o Państwowej Inspekcji Pracy. Sejm przegłosował poprawki izby wyższej do niej.

Obecnie inspektor pracy może wymierzyć karę najwyżej w wysokości 1 tys. zł. Ma ona w zasadzie wymiar symboliczny. W Portugalii kary wynoszą nawet do 50 tys. euro, w Belgii do 12 tys. ero, a na Litwie do 3 tys. euro. Po zmianach polscy kontrolerzy nadal będą wymierzać za stwierdzone wykroczenia do 500 zł lub 1 tys. zł. Surowiej potraktują za to przedsiębiorców dopuszczających się cięższych wykroczeń oraz recydywistów, których przyłapali przynajmniej dwukrotnie w ciągu dwóch lat na tym samym naruszeniu. Przedsiębiorcom dopuszczającym się cięższych wykroczeń grożą grzywny do 2 tys. zł, a recydywistom do 5 tys. zł. Sądy grodzkie, do których inspektorzy skarżą szczególnie nierzetelnych pracodawców, będą karały grzywnami do 30 tys. zł.

 Państwowa Inspekcja Pracy przejmie również od wojewody służby legalności zatrudnienia, czyli tzw. policję pracy. Sprawdzi więc, czy firmy nie zatrudniają na czarno, płacą składki na Fundusz Pracy oraz czy zawiadamiają pośredniaki o przyjęciu bezrobotnego. Oceni ona również dokładnie działalność agencji zatrudnienia, w tym pracy tymczasowej. Nadal jednak za wykryte w tym zakresie nieprawidłowości będzie kierować sprawy do sądów grodzkich.
Państwowa Inspekcja Pracy kontrolować będzie również podmioty inne niż pracodawcy. Kontrolerzy ocenią dokładnie, czy zapewniają oni zleceniobiorcom lub samozatrudnionym bezpieczne i higieniczne warunki pracy, wyposażają w odpowiednie środki ochrony itd. Za zaniedbania w tym zakresie sąd może ukarać grzywną nawet 30 tys. zł. Inspektorzy sprawdzą również, czy czasami nie wchodzi w grę zatrudnienie pracownicze. Nie zmienią się zasady ścigania pozornego samozatrudnienia. Ustalenie istnienia stosunku pracy nadal będzie należało do sądu.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: kara sąd wysoki życie składki ochrona warunek agencja wymiar kontrola przedsiębiorców firma praca rok ustawa polski fundusz 2007 pracodawca zasada euro działalność
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE