Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kontrole mikroprzedsiębiorców


Wiadomości | Zarządzanie 2007-04-16 10:23:14

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wiceminister Skarbu Państwa, Michał Krupiński wyjaśnia, że nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zmniejszy czas trwania kontroli w firmach.

Z projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika, że zapowiadane przez Ministerstwo Skarbu Państwa ograniczenia sposobu prowadzenia kontroli nie wprowadzą jednak zasady: jedna firma, jedna kontrola.

Kontrole będą krótsze. 
Czas trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie będzie mógł być dłuższy niż:

Dzień rozpoczęcia kontroli to dzień, w którym zostały podjęte czynności kontrolne, a dzień zakończenia to dzień, w którym zostały zakończone, a pozostało tylko sporządzenie protokołu pokontrolnego i przedsiębiorca ma dostęp do dokumentacji i działalności firmy. Gdyby przedsiębiorca takiego dostępu jeszcze nie uzyskał, to autorzy projektu chcą uznać za ostatni dzień kontroli dzień dostarczenia przedsiębiorcy gotowego protokołu pokontrolnego. Druga jednoczesna kontrola w firmie będzie mogła odbywać się tylko w ściśle określonych w ustawie przypadkach.
Ministerstwo Skarbu Państwa przewiduje, że w wyjątkowych sytuacjach będzie można prowadzić jednocześnie drugą kontrolę w tej samej firmie, np. w związku z prowadzonym dochodzeniem o przestępstwo, przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe.

Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza dwie ważne zasady, których muszą przestrzegać inspektorzy, zanim zajmą się kontrolą firmy: powinni sprawdzić, czy przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą wywiązuje się z obowiązków nałożonych przez obowiązujące przepisy. Kontroli ma podlegać działalność gospodarcza prowadzona przez firmę, a nie osoba przedsiębiorcy,  kontrole powinny być prowadzone w taki sposób, aby nie naruszały normalnego funkcjonowania sprawdzanego przedsiębiorstwa.
Przed rozpoczęciem kontroli inspektor powinien okazać przedsiębiorcy legitymację służbową upoważniającą go do wykonywania czynności inspekcyjnych oraz wręczyć upoważnienie do wykonywania tych czynności.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma rok projekt ustawa działalności osoba zasada przypadek działalność przedsiębiorców przedsiębiorcy kontrola przedsiębiorstwa ministerstwo przedsiębiorca nowelizacja czynności
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE