Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kto i kiedy będzie sprawdzał dotacje unijne?


Wiadomości | Dotacje 2007-04-10 11:53:15

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorcy, którzy podpisali umowę o dofinansowanie projektów doradczych lub inwestycyjnych z Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw powinni spodziewać się kontroli.

W trakcie kontroli zostaną sprawdzone w sposób możliwie szczegółowy m.in. wszystkie dokumenty i wydatki poniesione w ramach projektu oraz skontrolowane fizyczne efekty realizowanego projektu, tak aby możliwe było uzyskanie uzasadnionej pewności, że projekt został zrealizowany poprawnie, a zakładane rezultaty osiągnięte.

Kto kontroluje

Instytucjami, które najczęściej -z racji swoich obowiązków -dokonują kontroli, są regionalne instytucje finansujące. Działające w każdym województwie RIF są regionalnymi partnerami PARP, odpowiedzialnymi m.in. za merytoryczne i finansowe monitorowanie wdrażanych programów skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw. Jeżeli przedsiębiorca pozyskał fundusze na cele inwestycyjne (działanie 2.3), może z całą pewnością spodziewać się wizyty kontrolerów z RIF. Jeżeli pieniądze przeznaczone były na projekt doradczy (działanie 2.1), szansa ta maleje. W tym wypadku duże znaczenie odgrywa kwota przyznanej dotacji. Im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo kontroli.

Kto jeszcze może pojawić się w firmie? Przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Finansów, urzędów kontroli skarbowej, Najwyższej Izby Kontroli oraz instytucji Unii Europejskiej (reprezentujących Komisję Europejską).

Kiedy spodziewać się wizyty

Zazwyczaj kontrolerzy pojawiają się w firmie po zakończeniu realizacji projektu i opracowaniu wniosku o płatność końcową. Zdarza się, że upoważniona do tego instytucja przeprowadza kontrolę jeszcze w trakcie realizacji projektu. Dzieje się tak w wypadku projektów, które finansowane są w drodze leasingu. Dodatkowo, jeżeli kontrolerzy dowiedzą się o jakichkolwiek nieprawidłowościach, mogą pojawić się w przedsiębiorstwie w każdej chwili, niezależnie od etapu realizacji danego projektu. Wszyscy przedsiębiorcy muszą być przygotowani na kontrolę nawet do 5 lat po jego zakończeniu. Przez cały ten okres firmy muszą przechowywać pełną dokumentację związaną z realizacją projektu.

Najczęstsze uchybienia

To właśnie prowadzenie dokumentacji sprawia firmom, szczególnie małym, najwięcej kłopotów. Często jest ona niekompletna lub składana po upływie wyznaczonego terminu. Brakuje udokumentowania wszystkich podejmowanych w trakcie realizacji projektu kroków, np. zakupu sprzętu, wyboru dostawców czy podwykonawców. Bywa, że brakuje także potwierdzenia przez bank dokonanych przelewów. Problemy są także z przeliczeniami walutowymi. Należy jeszcze pamiętać, że wszystkie kserokopie dokumentów muszą być potwierdzone za zgodność z oryginałem.

Kolejny problem - brak lub nieodpowiednia wizualizacja projektu. Chodzi o poinformowanie opinii publicznej o tym, że dany projekt został dofinansowany ze środków europejskich. To wymóg, który musi być przestrzegany rygorystycznie. Jak powinno to prawidłowo wyglądać? Gdy chodzi o projekty inwestycyjne, może to być plakat lub tabliczka wywieszona w widocznym, ogólnodostępnym miejscu na terenie firmy (zakładu, fabryki), informująca o tym, że dana inwestycja pochodzi ze środków unijnych. Przy projektach doradczych dokumenty powinny być opatrzone m.in. logo programu i symbolem Unii Europejskiej.

Inną kwestią, która poddawana jest kontroli, jest wywiązanie się beneficjenta z zakładanych celów i efektów projektu, np. stworzenia nowych miejsc pracy. Dlatego już podczas przygotowania wniosku trzeba bardzo realnie ocenić rezultaty, jakie może przynieść dana inwestycja.

Należy pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej sprawie. Rozpoczęcie realizacji projektu (nawet części zadań z nim związanych) przed złożeniem wniosku o dofinansowanie może przekreślić szansę przedsiębiorcy na otrzymanie dotacji. Ścisłe trzymanie się zgłoszonego harmonogramu należy do jednych z podstawowych zasad związanych z realizacją projektów dofinansowanych z unijnych grantów.

Co grozi przedsiębiorcom

Konsekwencje są różne -od obniżenia rekomendowanej do wypłaty kwoty aż po rozwiązanie umowy lub zwrot wypłaconej dotacji z ustawowymi odsetkami. W niektórych przypadkach rozwiązanie umowy powoduje ponadto niemożność otrzymania przez beneficjenta dofinansowania ze środków programu przez okres trzech lat. Dzieje się tak m.in., jeżeli przedsiębiorca zwleka z rozpoczęciem realizacji projektu (przez okres dłuższy niż dwa miesiące), zaprzestaje jego realizacji, odmawia poddania się kontroli lub przedstawia fałszywe lub niepełne dokumenty.

To jednak zdarza się, na szczęście, dosyć rzadko. Przeważnie kontrolerzy z RIF wskazują uchybienia i dają przedsiębiorcom czas na ich wyeliminowanie. Chodzi np. o uzupełnienie dokumentacji - przysłanie brakujących faktur. Jeżeli firma tego nie uczyni, dane działanie zostanie uznane za niekwalifikowane i przyznane dofinansowanie będzie pomniejszone o odpowiednią kwotę pieniędzy.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: teren działanie odsetek przedstawiciel pieniądze problem zakup przedsiębiorca finanse unia wydatek realizacja ministerstwo instytucja bank zwrot projekty agencja kontrola wzrost dokument kwota faktura przedsiębiorczości przedsiębiorcy inwestycja dotacja firma praca projekt polski fundusz program umowa cel termin wniosek zasada przedsiębiorstw przypadek europejski należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE