Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pracodawca pokrywa koszty leczenia po mobbingu


Wiadomości | Prawo 2007-04-06 08:58:26

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Pracodawca, który dopuścił do mobbingu w firmie, musi, na wniosek poszkodowanego pracownika, pokryć koszty leczenia choroby spowodowanej mobbingiem

Mobbing to uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie pracownika, które wywołuje u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, a także ma na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników (art. 94§ 2 kodeksu pracy). Mobbingować może pracodawca, bezpośredni przełożony lub inny pracownik.

Mobbing nie jest działaniem lub zachowaniem jednorazowym. Trwa przez dłuższy czas. Tym właśnie różni się od dyskryminacji pracownika z jakiegoś powodu przez pracodawcę.

Przejawy mobbingu to na przykład:
- długotrwałe oczernianie danej osoby,
- plotki na jej temat,
- szykanowanie pod różnymi postaciami,
- traktowanie jak powietrze przez pracodawcę, współpracowników,
- notoryczne przerywanie wypowiedzi,
- wiele innych zachowań, które mogą doprowadzić do poniżenia lub ośmieszenia pracownika, izolowania go lub wyeliminowania z zespołu współpracowników.

Odpowiada pracodawca

Jeśli pracodawca nie stara się przeciwdziałać mobbingowi, wówczas to na niego spada odpowiedzialność wynikająca z art. 94§ 1 kodeksu pracy.

Nie zwalnia go od tej odpowiedzialności niewiedza, że pracownik był mobbingowany, czy to że sam powstrzymywał się od takich działań.

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Pracownik, u którego mobbingspowodował rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej kwoty tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (art. 94§ 3 k.p.).

Ponieważ kodeks pracy nie mówi, jaka powinna być minimalna czy maksymalna wysokość tego zadośćuczynienia, to zgodnie z art. 300 k.p. należy tu zastosować przepisy kodeksu cywilnego (art. 444 i 445 k.c.).

Koszty leczenia pokrywa pracodawca

Jeśli wskutek długotrwałego mobbingu pracownik popadł w chorobę i podjął kurację, to ma prawo wystąpić do pracodawcy z roszczeniem o pokrycie kosztów leczenia.

Mówi o tym art. 444 k.c.: "W razie wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty". Co więcej, poszkodowany (pracownik) może także zażądać, by zobowiązany do naprawienia szkody (pracodawca) z góry wyłożył kwotę potrzebną na leczenie.

Oczywiście "rozstrój zdrowia" musi być spowodowany bezpośrednio mobbingiem. Jeżeli tak nie jest, to odpowiedzialność pracodawcy zostaje wyłączona.

W skład kosztów leczenia mogą wejść na przykład:

- wydatki na: konsultacje u specjalistów, lekarstwa, pobyt w szpitalu, dodatkową pomoc lekarską,
- wydatki związane z przewozem chorego do szpitala, z zabiegami,
- opłaty za zabiegi rehabilitacyjne.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: opłaty wysokość wydatek kwota koszty pomoc firma praca prawo pracownik osoba cel pracodawca wniosek koszt należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE