Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Szkolenia dla pracowników a czas pracy


Porady ekspertów | Kadry 2007-04-02 16:34:58

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jeżeli szkolenie odbywało się w dniu wolnym od pracy, to pracodawca nie musi udzielić dnia wolnego za to szkolenie.

Art. 128 par. 1 kodeksy pracy, definiuje czas pracy jako czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas szkolenia nie jest więc czasem pracy. W tym czasie pracownik nie jest przecież w dyspozycji pracodawcy, czyli w gotowości do wykonywania zadań, które wynikają z umowy o pracę.

Zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy, Piotr Wojciechowski informuje, że pracodawca wysyłając pracownika na szkolenie w sobotę, która jest dla niego dniem wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, nie ma obowiązku udzielić pracownikowi dnia wolnego w zamian za taką sobotę. Uważa on, że pracownik nie wykonywał bowiem pracy, tylko odbywał szkolenie. Art. 1513 kodeksu pracy mówi, że dzień wolny od pracy należy się pracownikowi, który ze względu na szczególne okoliczności wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Szkolenie nie jest wykonywaniem pracy.

Eksperci inspekcji pracy twierdzą, że jest wyjątek od tej zasady. Czas szkolenia zaliczany jest do czasu pracy, jeżeli szkolenie przypada w normalnych godzinach pracy pracownika.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: praca pracownik umowa pracodawca zasada należy godzina ekspert
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
~K
2009-06-15 16:06:10To mam rozumieć że kończąc nockę o 6.00 rano mam zostać na szkoleniu BHP - trwające 8 godzin . A kiedy mam spać po nocce , może na szkoleniu.
amon
2009-02-11 15:14:07No tak, a co z art. 237[3]. § 3 kodeksu pracy, który mówi że szkolenia bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy ?????????????????????????????????????????

tak więc moim zdaniem dojazd jak i czas spędzony na szkoleniu, które odbyło się w dzień wolny od pracy należy się rekompensata (wolne lub pieniążki)
ja to ja
2008-09-09 21:04:17a co jeśli pracownik tyra do 21, a następnego dnia ma o 6.40 autobus, by przebyć 40 km autobusem, szkolenie bhp trwające 6 godzin i z powrotem 40km ja padałam na twarz, wróciłam do domu po 22, o 5 pobudka, zanim się położyłam była godzina 12....5 godzin snu....zajefajny weekend:/ a miałam plany na sobotę, a o szkoleniu całkiem przypadkiem dowiedziałam się od przełożonego..."o to nikt ci nie powiedział"? a kto miał wiedzieć, jak tylko ona wiedziała...pfff bzdura powinni to zmienić, szkolenia tego typu powinny być prowadzone w miejscu zamieszkania, a nie drałować na łep na szyję, bo pracodawca ma kaprys.i powinien być za to dzień wolny
HR-ówka
2007-11-23 19:48:56Ja zgadzam się co do wypowiedzi autora. mam jedynie wątpliwość jesli mówimy o szkoleniach typowo zawodowych, np. kurs dla operatorów wózków widłowych organizowany w wolną sobotę. Ponieważ bez tych uprawnień pracownik nie może wykonywać pracy na wymienionym stanowisku, a pracodawca wymaga posiadania uprawnień i co ważniejsze daje możliwość ich zrobienia na koszt firmy, wydaje mi się że takie szkolenie należałoby potraktować jako czas pracy i wyznaczyć inny dzień wolny a jeśli nie będzie możliwości wyznaczenia dnia wolnego po prostu wyplacic nadgodziny. Pracownik nie może odmówić w tym momencie uczestnictwa w szkoleniu, ponieważ jeśli nie zrobi tych uprawnień nie będzie mógł wykonywać pracy i wówczas może zostać rozwiązana jego umowa o pracę. Takie jest moje zdanie
Tokugawa
2007-05-16 18:36:19Jest to oczywiście bzdura. Pracodawca wydając polecenie uczestnictwa w szkoleniu korzysta właśnie z tego, że pracownik pozostaje w jego dyspozycji. Autor tekstu wyraźnie nie zrozumiał zapisu cytowanego artykułu. Zgodnie z nim pracownik ma obowiązek POZOSTAWANIA W DYSPOZYCJI pracodawcy a nie wykonywania pracy. Miejsce wyznaczone do wykonywania pracy to nie jest to samo co jej wykonywanie. Tak samo pozostawanie w dyspozycji pracodawcy. Może on żądać wykonywania pracy w tym czasie ale nie musi...
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE