Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rusza "Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów"


Wiadomości | Finanse 2007-04-02 15:56:31

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorcy, którzy do 29 kwietnia podpiszą umowę z Krajowym Rejestrem Długów (KRD), będą mogli bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników. Od poniedziałku KRD rozpoczął trzecią edycję "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów".

Jest to ogólnopolska kampania społeczna Krajowego Rejestru Długów, skierowana przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), które są najbardziej narażone na utratę płynności finansowej z powodu niesolidnych kontrahentów.

Liczymy na to, że podobnie jak w poprzednich latach, co najmniej połowa przedsiębiorców biorąca udział w tej kampanii odzyska swoje pieniądze - mówi cytowany w komunikacie prezes KRD Adam Łącki.

Według badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, aż 66 proc. spośród  małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje zatory płatnicze, jako jedną z pięciu najpoważniejszych barier w rozwoju. Podobne wyniki dały analizy przeprowadzone przez Ministerstwo Gospodarki. Przy czym właściciele małych firm wskazywali zatory płatnicze, jako największy problem.

Dla  małych przedsiębiorstw niezapłacona faktura na kilka tysięcy, to już problem. Gdy takich faktur jest kilka, zaczyna się tragedia. Tracą płynność finansową, zaczynają zalegać z płatnościami swoim dostawcom i kółko się zamyka. Ich możliwości skutecznego skłonienia dłużnika są ograniczone, nie mają działów windykacji, ani prawników na usługach, a sprawy sądowe trwają latami. Dlatego chcemy im pomóc w ten sposób - podkreślił Łącki.

Dodał, że umieszczenie dłużnika w rejestrze powoduje, iż traci on wiarygodność zarówno wobec innych obecnych i potencjalnych kontrahentów, jak i wobec firm i instytucji świadczących usługi finansowe, telekomunikacyjne, wynajmu lokali itp.

Z pierwszej edycji "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" skorzystało 1 tys. 987 firm, umieszczając w rejestrze 20 tys. 342 swoich dłużników. 53 proc. nierzetelnych klientów po upublicznieniu ich danych w KRD uregulowało swoje zobowiązania, zwracając blisko 46 mln zł.

W drugiej edycji liczba przedsiębiorców wynosiła 2 tys. 560, a do rejestru trafiło 23 tys. 750 niepłacących kontrahentów, z których do końca lutego dług zwróciło 55 proc. na sumę 54,5 mln zł.

Jak podaje KRD, termin "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" nie jest przypadkowy. W marcu spółki prawa handlowego kończą pisanie bilansów za poprzedni rok, w których muszą wykazać także niezapłacone należności. Natomiast w kwietniu rozliczają się z fiskusem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i do końca tego miesiąca muszą zapłacić podatek za ubiegły rok. Także od tych wystawionych faktur, za które dotychczas nie dostały pieniądzy.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: należności klienci analiza rejestr pieniądze problem wynik sektor dane możliwości ministerstwo instytucja spółki usługi faktura przedsiębiorcy przedsiębiorców działalność firma rok podatek prawo polski osoba termin przedsiębiorstw gospodarka
Źródło: biznes.onet.pl/PAP
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE