Kalendarz wydarzeń
Maj 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pakiet Kluski nie istnieje


Wiadomości | Prawo 2007-03-28 14:39:31

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Dokumentów składających się na głośny "pakiet Kluski" nie ma ani resort finansów, ani gospodarki. Nie ma też ich kancelaria premiera.

Zdobycie projektów ustaw wchodzących w skład pakietu wiąże się ze sporymi problemami. Projektów nie ma w Ministerstwie Finansów i w Ministerstwie Gospodarki, dziennikarze Money.pl próbowali w Kancelarii Premiera.

Ktoś wpadł na pomysł, że skoro pakiet prezentował na konferencji prasowej Michał Krupiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, to trzeba zwrócić się właśnie tam. Sekretariat pana wiceministra był bardzo zdziwiony prośbą, ale ostatecznie udaje się tam dokumenty odnaleźć.

Pakiet okazuje się "pakiecikiem". W skład materiałów, przesłanych przez ministerstwo, wchodzą tylko dwa projekty ustaw - "O swobodzie działalności gospodarczej" oraz "O NIP" - a także komunikat prasowy i krótka prezentacja założeń pakietu.
Podstawowa ustawa, czyli "O swobodzie działalności gospodarczej" w "pakiecie" występuje w całkiem innej wersji niż ta, nad którą rząd pracował od roku. Wariant ten uwzględniał uwagi ministrów sprawiedliwości, finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji. Tej wersji ustawy nie ma w pakiecie, ale właśnie ona wciąż widnieje na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki jako oficjalny projekt rządowy.

Ale to nie koniec zamieszania. Właśnie na tym projekcie ustawy - wciąż oficjalnym rządowym(?) - autorzy przesłanej przez ministerstwo skarbu prezentacji reklamującej "pakiet Kluski", nie pozostawiają suchej nitki.
Projekt ten zawiera, cytując autorów pakietu, "zbyt wiele klauzul nieostrych, niejasnych i uznaniowych". Poza tym "wprowadzał ewidencję działalności gospodarczej jako nowy, kosztowny i zbędny system informatyczny - drugi KRS" - stwierdzają samokrytycznie przedstawiciele rządu.

Więcej informacji na temat "Pakietu kluski"

Tagi: resort przedstawiciel problem finanse ministerstwo projekty konferencja dokument rok projekt ustawa informacja działalności gospodarka system
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE