Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rozstajesz się z pracownikiem - wydaj świadectwo


Wiadomości | Zarządzanie 2007-03-21 13:10:37

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Świadectwo pracy jest najważniejszym zawodowym dokumentem dla pracownika. Jego brak może skomplikować karierę. Jeśli pracodawca nie wyda świadectwa pracy, to pracownik ma prawo wystąpić do sądu pracy z pozwem o odszkodowanie na podstawie art. 99 kodeksu pracy.

Jeśli pracownik nie ma świadectwa za długie okresy, to z pewnością przyszły szef spyta go o przyczyny bezczynności zawodowej. Aby więc nie utrudniać znalezienia nowej pracy, kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 97 § 1 k.p.). Takiego wymogu nie ma natomiast przy zakończeniu umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło, ponieważ nie są to umowy o pracę.

Świadectwo pracy trzeba wydać pracownikowi lub osobie przez niego do tego upoważnionej niezwłocznie. Co to znaczy?  Pracownik ma otrzymać świadectwo pracy przed końcem swojej ostatniej godziny pracy w zakładzie.

Jeśli jednak pracownik choruje lub wypoczywa, to można później doręczyć ten dokument - w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy (§ 2 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm., dalej rozporządzenie). Wolno je doręczyć bezpośrednio pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie lub przesłać pocztą.

Uwaga! Pracodawca nie może nakazać byłemu pracownikowi, aby stawił się w firmie po odbiór świadectwa. Według Sądu Najwyższego opóźnienia pracodawcy w wydaniu świadectwa nie usprawiedliwia np. to, że akta osobowe zatrudnionego na kierowniczym stanowisku znajdują się w jednostce, która powołała go na stanowisko, czy odsyłanie pracownika do różnych jednostek organizacyjnych w zakładzie, aby zebrał podpisy na karcie obiegowej.

Jeśli podany do akt osobowych adres pracownika jest nieaktualny, to szef nie musi ustalać nowego miejsca pobytu zatrudnionego. Powinien jedynie zatrzymać świadectwo w aktach i wydać je na żądanie pracownika. W takim wypadku od dnia złożenia świadectwa w aktach pracownika biegnie 7-dniowy termin, w ciągu którego zatrudnionemu wolno domagać się od pracodawcy sprostowania tego dokumentu (art.97 §2k.p.).

Wyjątek

Od zasady wydania świadectwa przed końcem ostatniego dnia pracy pracownika art. 97 § 1k.p. dopuszcza odstępstwo. Pracodawca robi to na żądanie zatrudnionego, ale tylko wtedy, gdy nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po poprzedniej.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: umowy karta rozporządzenie jednostka polityka polityk stanowisko godzina dokument firma praca prawo pracownik osoba umowa pracodawca termin zasada
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE