Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kodeks pracy zmieniony przez ustawę o PIP


Wiadomości | Zarządzanie 2007-03-20 15:36:05

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy wymusza zmiany w innych aktach prawnych, m.in. w przepisach Kodeksu Pracy.

Ważne zmiany wynikają z regulacji pozwalającej inspekcji pracy sprawdzać i egzekwować stosowanie przepisów bhp w stosunku do osób samozatrudnionych i prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek.

Pracodawcom przybędzie obowiązków związanych z zapewnieniem odpowiednich warunków bhp w firmie. Proponuje się zmiany treści art. 304, zgodnie z którym pracodawca będzie obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy nie tylko pracownikom i osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, ale także osobom prowadzącym działalność gospodarczą na własny rachunek w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Bardzo ważną zmianą dla przedsiębiorców wynikającą z nowelizacji jest podwyższenie kar za popełnianie wykroczeń przeciwko prawom pracownika. „Gazeta Prawna” przypomina, że za wykroczenia wymienione w art. 281 - 283 kodeksu pracy, pracodawcy grozić będzie grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł.

Obecnie ustawa nie przewiduje dolnego limitu grzywny. Prace nad nową ustawą o PIP po drugim czytaniu prowadzone są w sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca prawo ustawa pracownik osoba pracodawca działalność przedsiębiorców kontrola warunek przepisy nowelizacja komisja rachunek kara gazeta limit
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE