Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Przedsiębiorco, zarejestruj swój znak towarowy!


Wiadomości | Prawo 2007-03-13 13:03:41

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Znaki towarowe są kluczowymi elementami strategii marketingowej firmy i zaraz stanowią ogromną część majątku. Dlatego warto zawczasu dokonać ich rejestracji, żeby żaden z konkurentów ich sobie nie zawłaszczył. Wiadomo bowiem, że konsument kupując jakiś towar czy usługę przywiązuje się do marki, a pojawienie się towary łudząco podobnego do oryginału może wprowadzić konsumenta w błąd, a w efekcie może go nam odebrać.

Czym jest znak towarowy?

Znakiem towarowy może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny. W szczególności znakiem towarowym może być wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, a także melodia albo inny sygnał dźwiękowy.

Zgłoszenie rejestracji

Zgłoszenia znaku towarowego można dokonać osobiście bądź poprzez pełnomocnika. Zgłoszenie należy złożyć w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej lub też można je przesłać na pocztą na adres: Urząd Patentowy RP, Al. Niepodległości 188/192, 00-950 Warszawa, skr. poczt. 203.
Opłata za dokonanie zgłoszenia znaku towarowego wynosi w podstawowym wymiarze 500 zł i dodatkowo 100 zł od każdej klasy towarowej, powyżej trzech, wg obowiązującej klasyfikacji towarów i usług. Po upływie 3 miesięcy od momentu dokonania zgłoszenia w UP dokonuje ogłoszenia o zgłoszeniu w Biuletynie UP RP. Następnie UP wydaje decyzję pozytywną bądź odmowną. Udzielenie prawa ochronnego następuje pod warunkiem uiszczenia opłaty za dziesięcioletni okres ochronny.
Uprawniony może wskazywać, że jego znak został zarejestrowany, umieszczając w sąsiedztwie znaku towarowego literę "R" wpisaną w okrąg.

Co daje rejestracja znaku?

Przez rejestrację znaku towarowego przedsiębiorca uzyskuje prawo ochronne, dzięki któremu uzyskuje on monopol na posługiwanie się tym znakiem w swojej działalności.
Używanie znaku towarowego polega w szczególności na:
1. umieszczaniu go na towarach objętych prawem ochronnym lub na ich opakowaniach
2. umieszczaniu na dokumentach związanych z wprowadzeniem towarów do obrotu lub związanych ze świadczeniem usług,
3. posługiwaniu się nim w celu reklamy

Czas trwania prawa ochronnego na znak towarowy wynosi 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego w UP. Może ono zostać przedłużone na kolejne okresy dziesięcioletnie.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: towar moment opłaty urząd przedsiębiorca warunek wymiar dokument firma prawo polski działalności cel należy
Źródło: Gazeta Podatkowa
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE