Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Co ze składką na ubezpieczenie społeczne w sytuacji, gdy pracodawca zwraca koszty dojazdu do pracy?


Porady ekspertów | Księgowość 2007-03-13 09:43:29

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Czy należy odprowadzić składki na ubezpiezenie społeczne w sytuacji, gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty dojazdu do pracy zgodnie z obowiązującym u niego regulaminem wynagradzania? Pracownik mieszka 70 km od siedziby firmy i dojeżdża do pracy pociągiem.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Z podstawy wymiaru składek  na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998r. wyłączone zostały korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, polegające m.in. na korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Nie stanowią zatem podstawy wymiaru składek przekazywane pracownikom bilety okresowe lub "legitymacje zniżkowe" uprawniające do określonej ulgi przejazdowej. 
Wyłączenie to ma zastosowanie tylko wówczas, gdy pracodawca nie wypłaca z tego tytułu ekwiwalentu pieniężnego. Nie obejmuje natomiast wypłaconych przez pracodawcę  kwot w gotówce, choćby ich przeznaczeniem miało być pokrywanie przez pracownika części kosztów przejazdów środkami lokomocji.

Jeżeli zatem pracownik otrzymuje ekwiwalent pieniężny, stanowiący zwrot ceny (czy też częściowy zwrot ceny) zakupionych przez niego biletów, od przychodu tego należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ulga społeczne polityka polityk składki zwrot przepisy cena wymiar kwota koszty firma praca podatek pracownik pracodawca koszt należy
Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE