Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Sejm zaostrzył kary dla pracodawców


Wiadomości | Prawo 2007-03-08 08:28:54

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Sejm uchwalił w środę ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która zakłada m.in. zaostrzenie kar dla pracodawców za nieprzestrzeganie prawa pracy.

Za uchyleniem ustawy, której projekt wniósł prezydent, głosowało 284 posłów, 110 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

W myśl jednej z przyjętych poprawek, jeśli pracodawca zobowiązany orzeczeniem sądu do wypłaty wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia wynikającego ze stosunku pracy obowiązku tego nie wykonuje podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 3 lat.

Posłowie odrzucili natomiast poprawkę dotyczącą zapisu pozwalającego inspektorom pracy - w uzasadnionych przypadkach - na kontolowanie pracodawców jedynie na podstawie legitymacji służbowej, bez specjalnego upoważnienia, które obecnie wydają okręgowe inspektoraty pracy.

Ustawa przewiduje wprowadzenie zmian do Kodeksu pracy, m.in. zaostrzenie kar dla pracodawców, którzy nie wypłacają  wynagrodzeń, naruszają przepisy o czasie pracy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ustawa zakłada m.in., że minimalna kara, którą sąd może nałożyć na pracodawcę za nieprzestrzeganie prawa pracy, ma wynosić 1 tys. zł, a maksymalna, która dotychczas wynosiła 5 tys. zł, wzrośnie do 30 tys.

Ponadto niewykonanie orzeczenia sądu, dotyczącego wypłaty wynagrodzenia, ma być traktowane jak przestępstwo ( a nie jak wykroczenie, jak było dotychczas) i zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat (reguluje to art. 218 Kodeksu karnego).

Zgodnie z ustawą, PIP będzie mogła składać zażalenia na postanowienia prokuratora o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego i na postępowania o umorzeniu postępowania w sprawach, dotyczących naruszenia praw pracowniczych.

Do kompetencji PIP należeć ma także kontrola legalności zatrudnienia i kontrola zatrudnienia cudzoziemców. Dotychczas robiły to podległe wojewodom służby kontroli legalności zatrudnienia. Zgodnie z projektem pracownicy służb mają przejść do Państwowej Inspekcji Pracy (pod koniec 2005 r. były to 304 osoby).

Ustawa ogranicza także do 30 liczbę członków Rady Ochrony Pracy - organu nadzorującego działalność Państwowej Inspekcji Pracy. Głównego inspektora pracy powołuje i odwołuje marszałek Sejmu. Jej kadencja trwa cztery lata. Opinia Rady nie jest dla niego wiążąca.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Tagi: świadczenia kara sąd 2005 organ ochrona kontrola działalność praca projekt prawo ustawa pracownik osoba pracodawca zasada przypadek
Źródło: biznes.onet.pl / PAP
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE