Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wiejski absurd skarbówki


Wiadomości | Finanse 2007-03-07 12:52:33

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Minister finansów zamierza część urzędów skarbowych z dużych miast przerzucić na prowincję. Chce zachęcić firmy do inwestowania poza dużymi miastami.

(…) Ministerstwo Finansów ma pomysł, jak wesprzeć rozwój gospodarczy regionów. Zdaniem fiskusa, należy zmniejszyć zagęszczenie urzędów skarbowych w największych aglomeracjach i część z nich przenieść do małych miasteczek. Resort finansów uważa, że w ślad za urzędami na prowincję powędruje wiele firm i tam zainwestuje.

(…) Pomysł nowego rozmieszczenia urzędów skarbowych znajduje się w ministerialnym projekciere formy służb fiskalnych. MF planuje bowiem połączenie urzędów skarbowych z urzędami celnymi skonsolidowanie ich pod ścisłym nadzorem ministra.
Zamiast obecnych 401 urzędów skarbowych, 16 izb skarbowych, 46 urzędów celnych i 16 izb celnych powstanie 430 urzędów administracji skarbowej. Zmieni się lokalizacja wielu obecnych urzędów. Część ma zostać przeniesiona z największych miast do małych miasteczek. Ma to służyć równomiernemu rozmieszczeniu w kraju nowych urzędów.

Po co? W uzasadnieniu do projektu czytamy: "W ten sposób siedziby firm lokowane będą nie tylko w dużych aglomeracjach, gdzie jest duża anonimowość, ale także w mniejszych ośrodkach, co spowoduje zwiększenie intensywności rozwoju regionalnego oraz poprawi rozwój obszarów wiejskich". Pod projektem podpisała się Anna Skibińska, radca ministra finansów. (…)

(…) Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2008 r. Dla przedsiębiorców będących podatnikami akcyzy istotna jest informacja, że po utworzeniu nowych urzędów będą musieli dokonać ponownej rejestracji na akcyzę.

Najbardziej jednak powinni się bać urzędnicy. 1 stycznia przyszłego roku z mocy prawa wygasną umowy o pracę i stosunki mianowania kilkudziesięciu tysięcy urzędników skarbowych i celnych. (…)

(

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: resort życie kraj finanse rozwój ministerstwo przedsiębiorców firma rok projekt prawo ustawa informacja umowa podatnik 2008 należy
Źródło: Puls Biznesu
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE