Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nowe zasady inwestowania w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej


Wiadomości | Inwestycje 2007-03-01 15:29:00

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Zmniejszenie maksymalnego poziomu pomocy publicznej dla inwestorów z 50 do 40 proc. wartości inwestycji, traktowanie branży motoryzacyjnej na równi z innymi oraz możliwość pomocy dla inwestycji w zakresie przetwórstwa spożywczego i biopaliw.

To najważniejsze zmiany w zasadach inwestowania w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE).

Jak podali w czwartek przedstawiciele strefy, od tego tygodnia obowiązuje rozporządzenie rządu, zmieniające niektóre warunki lokowania inwestycji w KSSE. Najważniejszą zmianą jest obniżenie pułapu maksymalnej pomocy do 40 proc. wartości inwestycji. Dotyczy to dużych. Średnie firmy mogą liczyć - jak dotąd - na zwiększenie tego pułapu o 10 proc., a małe 20 proc.

Istotną zmianą jest również wprowadzenie zasady, zgodnie z którą motoryzacja nie może być traktowana gorzej od innych branż. Dotychczas, w związku z zaliczeniem jej do tzw. przemysłów wrażliwych, pułap pomocy wynosił 15 proc. maksymalnego poziomu - powiedziała PAP Justyna Romańczyk z KSSE.

Od tej pory na ulgi w strefie będą mogli również liczyć inwestorzy specjalizujący się np.  w przetwórstwie spożywczym czy produkcji komponentów do biopaliw. Ulgi nie będą natomiast przysługiwać przedsięwzięciom z tzw. pierwotnego przetwórstwa, polegającego np. na rozbieraniu mięsa czy mieleniu mąki.

Bariery w tym zakresie spowodowały wcześniej wątpliwości dotyczące np. budowy w strefie olejarni. W ubiegłym roku KSSE musiała zwrócić się o interpretację przepisów do resortu gospodarki. Ostatecznie kosztem ponad 82 mln zł spółka Bioagra-Oil z grupy kapitałowej Komagra wybuduje w Tychach olejarnię, gdzie wytwrzane będą m.in. komponenty biopaliw oraz pasze.

Powołana ponad 10 lat temu KSSE to największa z 14 polskich stref ekonomicznych. Początkowo obejmowała ok. 800 hektarów, obecnie ponad 1,2 tys. ha. Docelowo może to być nawet 1,5 - 2  tys. ha. Inwestorzy stworzyli dotąd w KSSE blisko 25 tys. nowych miejsc pracy, inwestując ok. 8,5 mld zł.

W kolejnych latach KSSE chce rozwijać się przede wszystkim w pięciu parkach przemysłowych - w Zabrzu, a także w okolicach Częstochowy, w Dąbrowie Górniczej (rejon Tucznawa), na Żywiecczyźnie oraz na Opolszczyźnie ok. 15 km od granicy z woj. śląskim; poziom dopuszczalnej pomocy nadal wynosi tam 50 proc. wartości inwestycji.

W ubiegłym roku w całej KSSE inwestorzy zadeklarowali 36 nowych przedsięwzięć o łącznej wartości ok. 1,5 mld zł. Powstanie w sumie co najmniej 4,2 tys. nowych miejsc pracy. Na 2007r. zarząd KSSE zakłada nowe inwestycje wartości ok. 1 mld zł i co najmniej 3,1 tys. nowych miejsc pracy.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: resort ulga produkcja przedstawiciel rozporządzenie wartość przepisy warunek inwestycja pomoc firma praca rok polski zasada koszt gospodarka
Źródło: biznes.onet.pl/PAP
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE