Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nie ma nic gorszego jak nudne i niepotrzebne szkolenie…


Porady ekspertów | Kadry 2007-02-19 08:52:59

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Co zrobić, aby przeprowadzane w firmach szkolenia nie były traktowane jako zbędny wydatek, lecz jako inwestycja ? Jak zorganizować szkolenie efektywne przy minimalnych kosztach ?

Niestety na rynku polskim dosyć powszechne są szkolenia , po których uczestnicy jak i firmy zlecające dane szkolenie są niezadowoleni. Dlaczego się tak dzieje?

Być może to dlatego , że większość tych szkoleń niestety traktowana jest wyłącznie jako narzędzie motywacyjne z perspektywy firmy, a z perspektywy pracownika jako zło konieczne. To takie szkolenia,  na które pracownik jest wysyłany w nagrodę za dobre wyniki w pracy, bądź za karę, za wyniki słabe. Okazuje się, że uczestnicy takiego szkolenia czekają wyłącznie na jego koniec, a jedyną korzyść jaką upatrują w tym szkoleniu to dni wolne od pracy i darmowy poczęstunek. Bywa, iż nie potrafią powtórzyć nawet tematu.

Z drugiej zaś strony moda na szkolenia nakazuje każdej „szanującej się” firmie realizować szkolenia i oferować je swoim pracownikom.
Bardzo trudno jest przełożyć szkolenia na wyniki finansowe i być może dlatego też ich potrzeba jest przesuwana na dalszy plan.

Więc co zrobić by było inaczej?
To, co najważniejsze, to polityka szkoleniowa, która musi stanowić element rozwoju całej organizacji. Wtedy szkolenia mają sens, kiedy realizują określone cele. Cele, które mają przynieść oczekiwany efekt. To cele poszczególnych działów i osób w firmie. By tak było należy przede wszystkim najpierw zdiagnozować potrzeby szkoleniowe, określić na tej podstawie cele, dobrać odpowiednie metody, a dopiero wtedy zrealizować szkolenie. No i oczywiście rzecz bardzo ważna i niezbędna to po zakończonym szkoleniu zbadać efektywność danego szkolenia.

Kolejnym ważnym elementem to kompetentny szkoleniowiec. Jakie cechy i umiejętności powinien mieć efektywny szkoleniowiec? Wiedza organizacyjna, wiedza na temat szkolenia, umiejętność przygotowania programu szkolenia. Bardzo ważna to umiejętność postępowania z ludźmi, ale także zdolność gromadzenia wiedzy i jej przekazywania, odporność psychiczna, zaangażowanie i pewność siebie.

Tak więc , by szkolenia w Waszych firmach miały sens i były tą prawdziwą i opłacalną inwestycją warto zastanowić się nad kilkoma pytaniami:
Co chcę zmienić?,
Co poprawić?
W jakim celu jest szkolenie?
Kto je ma przeprowadzić?

*****
O Autorze:

Agnieszka Malinowska jest trenerem i konsultantem HR.
Ukończyłe studia Psychologiczne na Uniwersytecie Śląskim oraz Szkołę Trenerów.
Od kilku lat zajmuje się prowadzeniem szkoleń oraz realizacją projektów w zakresie rekrutacji i selekcji oraz doradztwa personalnego i organizacyjnego. Prowadzi swoją firmę szkoleniową. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu motywowania, autoprezentacji, samooceny, asertywności, eliminacji stresu itp.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: metoda doradztwo plan umiejętności polityk szkolenia polityka wiedza uczestnik rzecz wynik organizacja wydatek projekty inwestycja firma praca polski pracownik program cel rynek koszt należy
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
~Janek
2015-03-13 13:36:49

Też uważam, że szkolenia powinny być prowadzone w sposób interesujący. ;)

__
http://www.edulex.com.pl/pl/c/Swiadectwa-szkolne/22

~DonaldTug
2015-03-03 11:45:59

Hello! ed medications cheap , ed pills online , accutane no prescription pharmacy , buy accutane cheap good site.

WitoldSmyk
2015-02-25 11:04:34

Zgadzam się. To czasem po prostu strata czasu. Myślę, że największe korzyści można wynieść ze szkoleń np. obsługi sprzętu, który planujemy zakupić. Raz, że zapoznajemy się z tym jak urządzenie pracuje, czy jest wydajne, czy odpowiada nam jeśli chodzi o parametry. Takie szkolenie praktyczne ma sens. Teoretyczne nie zawsze.

Pozdrawiam Witold Ronomed.pl

Kostal
2014-12-30 14:25:41

wykonać szkolenie u siebie w firmie jest najtańsze.

~Dominika
2014-12-15 20:20:38

W celu zwiększenia atrakcyjności szkoleń proponujemy masaż krzesełkowy wykonywany między panelami dla uczestników, a nawet i samych trenerów. Masaż trwa około 5-10 minut, przez ubranie na ergonomicznym krześle. Fizjoterapeutki skupiają się na placach, karku i głowie. Masaż ma na celu pobudzić, szybko odprężyć i dodać energii. Po takiej sesji uczestnik jest zdecydowanie bardziej skoncentrowany. www.fgh.com.pl

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE