Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Senat zaakceptował znowelizowane Prawo bankowe


Wiadomości | Prawo 2007-02-09 08:54:32

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Senat przyjął w czwartek bez poprawek Prawo bankowe. Ustawa zakłada, że przedsiębiorcy będą mogli uzyskać od banków wyjaśnienia, dlaczego nie otrzymali kredytu. Będą jednak musieli za to zapłacić.

"Wyjaśnienie" od banku będzie dotyczyć uzyskanej oceny kredytowej. Opłata za wyjaśnienie "będzie odpowiednia do wysokości kredytu".

Za przyjęciem ustawy głosowało 57 senatorów, 15 było przeciw, wstrzymało się 13.

Sejm znowelizował prawo bankowe w styczniu br. Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do wymogów unijnych, dotyczących lepszego zarządzania ryzykiem bankowym. Nowe rozwiązania są potrzebne ze względu na rozszerzenie działalności banków. Wymaga to przystosowania wielkości kapitałów banków do ponoszonego ryzyka.

Banki będą mogły przetwarzać dane o kredytobiorcach - osobach fizycznych po zakończeniu spłaty kredytu, jeśli kredytobiorca wyrazi na to pisemną zgodę. W każdej chwili zgodę będzie można wycofać.

Bez zgody zainteresowanego, banki będą mogły przetwarzać takie informacje, jeśli w spłacie kredytu były zaległości dłuższe niż 60 dni. Najdłuższy okres przechowywania danych to 12 lat. Ma to służyć przygotowywaniu m.in. lepszych statystyk i lepszemu badaniu ryzyka kredytowego.

Zmiany mają przenieść do polskiego prawa rozwiązania pochodzące z prawa europejskiego oraz tzw. Nowej Umowy Kapitałowej (NUK) opracowanej przez Bazylejski Komitet ds. Nadzoru Bankowego, który jest częścią Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei, czyli banku obsługującego banki centralne.

Tzw. Bazylea II, która weszła w życie z początkiem br., odniosła się do kwestii wynikających nie tylko z ryzyka związanego z udzielanymi kredytami, lecz także do możliwych strat związanych z błędami pracowników, awariami systemów czy oszustwami.

Do ustalenia wymogów kapitałowych banki będą mogły korzystać z ocen nadawanych  przez zewnętrzne instytucje. Będą to mogły być oceny agencji ratingowych oraz innych instytucji dokonujących oceny wiarygodności kredytowej, takich jak agencje kredytów eksportowych.

Według ocen specjalistów, wprowadzenie nowych przepisów nie spowoduje bezpośrednio konieczności podwyższenia kapitału w polskich bankach.

Tagi: ryzyko rozwiązania ocena życie nowelizacja kredyt dane instytucja bank przepisy agencja przedsiębiorcy prawo ustawa polski informacja działalności osoba umowa europejski
Źródło: biznes.onet.pl/PAP
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE