Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Bardziej atrakcyjny kredyt technologiczny


Wiadomości | Prawo 2007-02-05 15:32:49

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o kredyty technologiczne w bankach komercyjnych oraz ubiegać się o środki na ich spłatę w Banku Gospodarstwa Krajowego - takie udogodnienia przewiduje przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności inwestycyjnej. Na wsparcie innowacyjnych inwestycji w latach 2007-2013 przeznaczono 409,5 mln euro.

Dotychczas jedyną instytucją przyznającą środki z tytułu kredytu technologicznego był Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby fundusze na wdrażanie nowych technologii mogły być wypłacane jak największej liczbie przedsiębiorców w jak najkrótszym czasie, resort gospodarki proponuje, aby kredyt technologiczny mogły przyznawać ze środków własnych banki komercyjne. Dzięki temu maksymalna kwota kredytu nie będzie już ograniczona do 2 mln euro, lecz będzie ustalona przez bank komercyjny.

Projekt ustawy zakłada, że przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o spłatę części kredytu technologicznego przez BGK. Bank komercyjny, po zbadaniu zdolności kredytowej wnioskodawcy i wyrażeniu zgody na udzielenie kredytu, będzie mógł wystąpić do BGK o przyznanie przedsiębiorcy premii technologicznej, która zostanie przeznaczona na spłatę części kredytu. Maksymalna kwota premii technologicznej to 1 mln euro.

Resort gospodarki chce także, aby środki kredytu technologicznego były wykorzystywane na wdrażanie innowacyjnych technologii tylko w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Ministerstwo szacuje, że premia technologiczna w wysokości 1 mln euro będzie efektywnym środkiem pomocowym tylko w przypadku inwestycji o wartości nie większej niż kilkanaście milionów euro.

Resort gospodarki przewiduje, że zwiększenie intensywności pomocy publicznej w formie premii technologicznej pozytywnie wpłynie na zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.  Intensyfikacja pomocy może również przyczynić się do tworzenia większej liczby miejsc pracy w przedsiębiorstwach wdrażających nowoczesne technologie.

W projekcie ustawy przedsiębiorcy ubiegający się o wypłatę premii technologicznej będą ponadto zwolnieni z obowiązku przedkładania opinii jednostki naukowej potwierdzającej zastosowanie nowej technologii.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach Ministerstwa Gospodarki.

Tagi: innowacyjność resort jednostka 2013 nowelizacja przedsiębiorca kredyt ministerstwo wartość bank technologia kwota przedsiębiorcy inwestycja pomoc przedsiębiorców praca projekt ustawa informacja fundusz działalności 2007 wniosek przedsiębiorstw przypadek gospodarka euro
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE