Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak zbudować efektywny zespół handlowców?


Porady ekspertów | Sprzedaż 2007-02-01 14:18:07

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od tego, jak funkcjonuje dział sprzedaży, zależy „być albo nie być" każdej firmy. To handlowcy pracują na wizerunek przedsiębiorstwa, jego rentowność i realizację celów budżetowych.

Proces budowy skutecznego zespołu handlowców powinien rozpocząć się już na poziomie planowania procesu rekrutacji. Jednym z kluczowych elementów poprawnie przygotowanego procesu rekrutacyjnego jest określenie wymagań co do osoby lub osób, które są aktualnie poszukiwane do zespołu. Niezbędne jest przygotowanie dokładnego opisu stanowiska pracy, określenie niezbędnych kompetencji, szczegółowych wymagań osobowych, oraz warunków i zasad zatrudnienia, co do przyszłego kandydata.

Staranne zaplanowanie sposobu pozyskiwania potencjalnych członków zespołu pozwoli zaoszczędzić masę cennego czasu. Oprócz publikacji ogłoszenia prasowego czy internetowego warto zastanowić się nad innymi alternatywnymi sposobami aktywnych poszukiwań kandydatów. Dobrym sposobem na rekrutację mogą okazać się rekomendacje osób dokonane przez członków naszego zespołu. Duży nacisk w procesie rekrutacji należy także położyć na odpowiedni proces selekcji kandydatów. W przypadku, kiedy poszukujemy kilku osób na takie samo stanowisko, szczególnie w dziale sprzedaży warto rozważyć zastosowanie metody assessment centre, która pozwoli w relatywnie krótkim czasie dokonać oceny kompetencji danej grupy osób. Dobrym źródłem informacji o kandydacie są referencje.

Istotne jest, by tak dobierać poszczególnych członków zespołu, by byli oni w stanie uzupełniać się nawzajem a przede wszystkim potrafili współpracować ze sobą. Dobrze jest, jeśli uda się pozyskać osobę, która okaże się tzw. gwiazdą w zespole. Pokaże innym, jak w naturalny sposób realizować założone cele z dużą nadwyżką. Dobrze jest też pamiętać, że musimy mieć osoby, których realizacji nałożonych planów możemy być pewni, i na które możemy liczyć. W takim przypadku, oprócz wysokich umiejętności interpersonalnych lub wysokiej orientacji na wyniki, ważna jest sumienność, pracowitość czy rzetelność.

Aby proces budowania zgranego zespołu okazał się skuteczny, musi on bezpośrednio odnosić się do zakresu obowiązków kandydatów a kandydaci powinni je we właściwy sposób postrzegać, wspierać cele firmy i odzwierciedlać wartości, które firma chciałaby promować. Natomiast szef zespołu powinien potrafić słuchać i zrozumieć potrzeby członków zespołu, rozpoznać i rozwijać mocne strony oraz dostrzegać słabe i pracować nad nimi. Tak kierować zespołem, by w naturalny sposób rozwijać indywidualne umiejętności, potrzeby, kompetencje i świadomości swojego zespołu.

technologie.nf.pl

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: metoda umiejętności wysoki ocena wynik stanowisko realizacja wartość przedsiębiorstwa firma praca informacja osoba cel zasada przypadek należy
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE