Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

O czym pracodawca musi poinformować pracownika?


Porady ekspertów | Kadry 2007-01-19 09:49:36

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Obowiązki informacyjne pracodawcy dotyczą zarówno sfery uprawnień i obowiązków pracownika, jak i warunków pracy. Pracodawca musi także informować o czasie pracy, zakresie tajemnicy służbowej czy obowiązujących u niego aktach zakładowych. Większość informacji musi dotrzeć do pracownika jeszcze przed dopuszczeniem go do wykonywania pracy.

Już na początku zatrudnienia pracownik ma prawo do dodatkowych informacji. Ich celem jest dostarczanie mu przejrzystych informacji o warunkach zatrudnienia i jego uprawnieniach. Informację o warunkach zatrudnienia należy przedstwawić każdemu nowo zatrudnionemu pracownikowi w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Powinna ona uwzględniać warunki zatrudnienia dotyczące konkretnego pracownika i należy ją sporządzać dla każdego pracownika oddzielnie.

Dodatkowy obowiązek informacyjny dotyczy pracownika skierowanego do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej na okres przekraczający l miesiąc. Dla niego bowiem pracodawca jest zobowiązany przygotować pisemną informację, której celem jest zapoznanie go z warunkami i uprawnieniami, związanymi z wykonywaniem pracy poza granicami kraju. Obowiązek sporządzenia dodatkowej informacji oraz jej aktualizacji dotyczy także pracowników zatrudnionych w ramach stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę.

Pracodawca zobowiązany jest przekazać pracownikowi informację o zakresie tajemnicy określonej w obowiązujących ustawach dla umówionego z pracownikiem rodzaju pracy, natomiast dla pracowników zatrudnionych przy przetwarzaniu danych pracodawca powinien sformułować informację w zakresie ochrony danych osobowych. Na każdym pracodawcy spoczywa obowiązek informowania o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, a w stosunku do pracowników zatrudnionych na czas określony - przekazania informacji o wolnych miejscach pracy.
Obowiązki informacyjne pracodawcy dotyczą także sfery bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym zakresie pracodawca przede wszystkim musi zaznajomić pracownika z przepisami BHP. Poza tym pracodawca ma obowiązek sporządzić dla pracownika informację o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed tymi zagrożeniami. Pracodawca musi także zapoznać pracownika z tekstem przepisów dotyczących równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.

Tagi: obszar ryzyko kraj unia dane możliwości ochrona przepisy warunek wymiar praca prawo ustawa pracownik informacja umowa cel pracodawca zasada europejski należy
Źródło: technologie.nf.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE