Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Albo nowa ustawa o PIT, albo stare rozporządzenie


Wiadomości | Księgowość 2007-01-11 23:28:07

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Księgowi mają od początku roku kłopot. Muszą prowadzić przestarzałą księgę przychodów i rozchodów. Minister finansów nie zdążył jej dopasować do zmian w ustawie o PIT.

(…) Podatnicy rozliczający się za pomocą księgi przychodów i rozchodów powinni ją założyć już 1 stycznia. Muszą jednak pracować na starym wzorze określonym w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej rozporządzenie MF). Jeśli podejdą do niego bezkrytycznie, mogą popełnić kilka błędów. Zmieniła się bowiem ustawa o PIT i część rozporządzenia MF jest nieaktualna.

(…) Podatnikom nie przyda się już kolumna 12. Do końca zeszłego roku księgowali w niej wydatki na reklamę niepubliczną i reprezentację zaliczane do kosztów tylko do wysokości limitu (0,25 proc. przychodów).
Po zmianie przepisów każda reklama jest kosztem bez ograniczeń. Nie odliczymy natomiast wydatków na reprezentację. Ale kolumna 12 nadal tkwi we wzorze księgi wraz z informacją, jak należy ją wypełniać.

Może też być problem z przychodami. W rozporządzeniu MF nadal jest zapis, że podatnik księguje je w dacie wystawienia faktury. Tymczasem z nowych przepisów wynika, że przychód powstaje w momencie wydania towaru bądź wykonania usługi.

Firmy wykorzystujące służbowe auta muszą się już stosować do nowej definicji samochodu osobowego. Jest to pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą (z pewnymi wyjątkami). W rozporządzeniu MF została jednak stara definicja. Przy określaniu zasad rozliczania wydatków na używanie pojazdu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych nadal znajdziemy informację o samochodzie, "który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg".

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: limit ewidencja towar moment rozporządzenie problem finanse wydatek przepisy przychody usługi faktura koszty firma rok ustawa podatnik zasada koszt należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE