Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Czy wszystkie zakłady pracy chronionej są zwolnione z podatku od nieruchomości?


Porady ekspertów | Finanse 2006-12-21 15:23:50

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.), prowadzący zakład pracy chronionej zwolniony jest w stosunku do tego zakładu z podatków od nieruchomości na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Z dniem 1 stycznia 2003r. - zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2000r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) - od podatku od nieruchomości zwalnia się prowadzących zakłady pracy chronionej -  w zakresie przedmiotów opodatkowania zgłoszonych wojewodzie, jeżeli zgłoszenie zostało potwierdzone decyzją w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej albo zaświadczeniem - zajętych na prowadzenie tego zakładu, z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania znajdujących się w posiadaniu zależnym podmiotów nie będących prowadzącymi zakłady pracy chronionej.

Natomiast w myśl art. 9 ustawy z dnia 30 października 2002r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 200, poz. 1683) - w stosunku do prowadzących zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej, którzy uzyskali status prowadzących te zakłady przed wejściem w życie niniejszej ustawy, zwolnienie od podatku od nieruchomości stosuje się na zasadach dotychczasowych, nie dłużej niż do upływu 3-letniego terminu wynikających z decyzji wydanej przed dniem 1 stycznia 2003r. przyznającej status prowadzącego zakład pracy chronionej.

Zatem, jeżeli pracodawca legitymuje się statusem pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, przyznanym na mocy decyzji wydanej na okres 3 lat - przed dniem 1 stycznia 2003r. - to do terminu upływu ważności tej decyzji - zwolnienie od podatku od nieruchomości przysługuje jej na dotychczasowych zasadach. Jeżeli przedmiotem działalnosci przedsiębiorstwa jest takze dzierżawa lub najem, to w tym zakresie pracodawca prowadzacy zakład pracy chronionej jest także zwolniony od podatku od nieruchomości.

Nie dotyczy  to natomiast pracodawców, którzy uzyskali status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej na czas nieokreślony, albowiem do nich zastosowanie znajdzie przepis art. 7 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Wskazać jednocześnie nalezy, ze decyzje w sprawie statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej wydawane były przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych do końca grudnia 1999r., natomiast z dniem 1 stycznia 2000r. w związku z reformą ustrojową państwa, kompetencje te przeszły do wojewodów. Zmiana przepisów kompetencyjnych nie oznacza jednakże, że decyzje wydane przed grudniem 1999r. straciły swoją ważność. Pracodawcy, którzy uzyskali status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej na mocy decyzji wydanej przez Pełnomocnika Rządu do Osób Niepełnosprawnych, zachowują go bowiem do czasu upływu terminu, na jaki został on przyznany, a w przypadku decyzji wydawanych na czas nieokreślony - aż do momentu, kiedy decyzja taka zostanie uchylona przez właściwego wojewodę lub Ministra Polityki Społecznej, bedącego organem odwoławczym. Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczy zatem wszystkich pracodawców legitymujących się obowiązującą decyzją Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, właściwego wojewody lub Ministra Polityki Społecznej.

Tagi: przedmiot moment nieruchomości polityka polityk decyzja życie organ przedsiębiorstwa przepisy praca podatek ustawa pracodawca termin zasada przypadek
Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE