Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Samozatrudnieni i firmy pod ścianą


Wiadomości | Finanse 2006-12-18 13:10:57

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Czy firmy i samo zatrudnieni będą mogli po 1 stycznie 2007 kontynuować współpracę na dotychczasowych zasadach?

By uniknąć przykrych konsekwencji kontroli skarbowej, firmy i samo zatrudnieni powinni poprawić umowy o współpracy.

(…) Eksperci gospodarczy nie od dziś mówią o tym, że praca w Polsce jest za droga. Lekarstwem na to w jakimś stopniu było samo zatrudnienie. Jego dalsze istnienie na rynku pracy jest zagrożone, bo po 1 stycznia 2007 r. zmienią się przepisy w ustawach o podatku dochodowym. (…)

(…) — Z nowych przepisów podatkowych wynika, że jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje czynności w firmie pracodawcy, który go kontroluje i bierze na siebie ryzyko biznesowe, to znaczy, że taka osoba nie robi tego w ramach swojej działalności biznesowej — zaznacza Renata Dłuska z MDDP.

A tak właśnie jest najczęściej z samo zatrudnionymi. Często świadczą usługi na rzecz firmy, korzystając z krzesła, biurka i komputera, które są własnością tej firmy. Jak ktoś do budynku przedsiębiorstwa wejdzie, to nie ma sposobu, by go odróżnić od zwykłych pracowników.

Czy firmy i samo zatrudnieni mogą nadal kontynuować współpracę na dotychczasowych zasadach?

— Należy zmienić umowy pracodawców z samo zatrudnionymi tak, żeby wynikało z nich jednoznacznie, że łączący strony stosunek prawny nie jest stosunkiem pracy. Chodzi o korzystających z samo zatrudnienia obecnie i tych, którzy po pierwszym stycznia przejdą na samo zatrudnienie —wyjaśnia Marcin S. Tofel z kancelarii Salans.

Firmy i samo zatrudnieni mają około miesiąca, żeby zawrzeć odpowiednie umowy.

— Wystarczy, że tylko jeden z warunków decydujących o zakwalifikowaniu czynności do umowy o pracę nie będzie spełniony, aby uznać, że samo zatrudniony nie wykonuje czynności w ramach umowy o pracę — tłumaczy Renata Dłuska. (…)

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ekspert ryzyko czynności rzecz przedsiębiorstwa przepisy kontrola usługi działalność firma praca podatek ustawa działalności polska 2007 osoba umowa pracodawca zasada rynek należy
Źródło: publikacje prasowe
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE