Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Interpretacje podatkowe w 2007 roku nie będą już wiążące


Wiadomości | Księgowość 2006-11-22 19:45:40

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Podatnicy, którzy zapytają ministra finansów o stanowisko w swojej sprawie nie dość, że zapłacą więcej niż obecnie, to jeszcze nie będą mieli gwarancji, że w ogóle dostaną odpowiedź.

(…) Senat przyjął z kosmetycznymi poprawkami przygotowaną przez Ministerstwo Finansów nowelizację ordynacji podatkowej, która zmienia zasady wydawania interpretacji prawa podatkowego.

W efekcie już od 1 lipca 2007 r. to minister finansów będzie wydawał interpretacje, a nie naczelnicy urzędów skarbowych. Oznacza to koniec wyjątkowo niewygodnego dla aparatu skarbowego instrumentu - uważają eksperci prawa podatkowego. Podatnicy nadal wprawdzie będą mogli występować o interpretację przepisów prawa w ich indywidualnej sprawie (tzw. indywidualne interpretacje), jednak nie będą one już wiążące dla organów podatkowych.

Trzy miesiące to minimum.
Indywidualna interpretacja ma być wydawana "bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku" (nowe brzmienie art. 14d). I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jedno zastrzeżenie.

Mianowicie, że tego trzymiesięcznego terminu nie wlicza się do terminów i okresów, o których mowa w art. 139 § 4 ordynacji. Chodzi o terminy na załatwianie spraw, do których nie wlicza się np. okresów zawieszenia postępowania czy opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
Oznacza to, że przepis nakazujący ministrowi finansów wydanie interpretacji wciągu trzech miesięcy w praktyce będzie martwy. Minister zyska bowiem możliwość wielokrotnego wydłużania terminu udzielenia odpowiedzi na pytanie podatnika, czego dzisiaj urzędy skarbowe robić nie mogą.
Mało tego. Istnieje ryzyko, że postępowanie organów, na które skarżą się przedsiębiorcy, czyli przychodzenie na kontrolę zaraz po otrzymaniu wniosku o interpretację (zwłaszcza, gdy w grę wchodzą duże kwoty), stanie się praktyką.

Do postępowania w sprawach interpretacji ma mieć także zastosowanie art. 140 ordynacji, który daje organom podatkowym prawo do wielokrotnego przesuwania terminu załatwienia sprawy bez określania przyczyn. (…)

Tagi: ekspert ryzyko interpretacja praktyka stanowisko organ finanse ministerstwo przepisy kwota przedsiębiorcy rok prawo 2007 podatnik termin wniosek zasada
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE