Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Podatkowe skutki wpłaty wadium


Wiadomości | Inwestycje 2006-10-19 12:51:24

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wpłata wadium przez uczestnika przetargu nie powoduje obowiązku wystawienia mu faktury VAT. Wadium jako zabezpieczenie dla zamawiającego na wypadek, gdyby oferent odmówił podpisania umowy lub nie doszło do tego ze względów leżących po jego stronie, nie podlega VAT. Takim zabezpieczeniem są pieniądze, ale nie tylko - mogą być nim gwarancje bankowe czy ubezpieczeniowe bądź poręczenie. Pytanie o fakturę pojawia się, gdy na konto organizatora przetargu jako wadium wpłynie gotówka.

W piśmie Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 3 marca br. (1471/NUR2/443615/06/AG) czytamy:
"Otrzymanie wadium stanowi warunek dopuszczający do przystąpienia do przetargu lub rokowań i nie jest żadną z czynności opodatkowanych wymienionych ustawie o VAT, a co za tym idzie wpłaty te nie powodują powstania obowiązku podatkowego". Faktura VAT dokumentuje czynności podlegające opodatkowaniu - dostawę towarów, świadczenie usług. Wystawia się ją także w razie przyjęcia zaliczki, zadatku, przedpłaty. Zdaniem urzędu nie można uznać wadium za odpłatną dostawę towaru, bo dla celów VAT pieniądz nie jest towarem. Nie jest to również odpłatne świadczenie usług, gdyż sama wpłata wadium czy zaliczki nie powoduje obowiązku świadczenia wzajemnego, zatem nie jest spełniona przesłanka odpłatności. Wniesienie wadium nie gwarantuje przeniesienia prawa własności do rozporządzania towarami jak właściciel. Jest jednym z warunków, który każdy przystępujący do przetargu musi spełnić, aby być do niego dopuszczonym.

W przypadku, gdy oferent wygra przetarg, wadium może być zaliczone na poczet należności - ceny zakupu towaru bądź płatności za usługę. Czy w związku z tym nie powinno być traktowane jako zaliczka? (zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT - trzeba naliczyć VAT już w chwili jej pobrania).
Organy podatkowe na ogół są zgodne: w momencie wnoszenia wadium pomiędzy ogłaszającym przetarg a przystępującym do niego nie dochodzi jeszcze do porozumienia w sprawie przeniesienia prawa własności i wydania towaru bądź wykonania usługi w przyszłości. Dlatego, pomimo że wadium można by uznać za część należności, o której mowa w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, nie podlega ono opodatkowaniu tym podatkiem. Po wygraniu przetargu przez oferenta, podstawą opodatkowania VAT będzie cała kwota należna z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usługi (pomniejszona o kwotę VAT należnego). Organizator przetargu powinien wystawić na tę kwotę fakturę co do zasady nie później niż 7 dnia od daty dostawy. Nie ma tu znaczenia, że na jej poczet zostanie zaliczone wadium - to jest już tylko kwestia rozliczenia się stron transakcji. Wadium nie jest więc zaliczką.
Również w przypadku, gdy po wygraniu przetargu i zawarciu umowy wadium przekształci się w kaucję gwarantującą wykonanie umowy przez oferenta, nie będzie ona podlegać opodatkowaniu. Kaucja jest bowiem świadczeniem zwrotnym, nie jest to żadna czynność opodatkowana VAT.

Tagi: należności świadczenia towar moment pieniądze zaliczka czynności uczestnik zakup organ warunek cena usługi kwota faktura podatek prawo ustawa umowa vat zasada przypadek
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE