Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Czy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę musi założyć firmowe konto?


Porady ekspertów | Księgowość 2006-09-22 10:41:42

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Zarówno w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, jak i w ustawach podatkowych trudno znaleźć przepis, który nakazywałby indywidualnemu przedsiębiorcy, by założył firmowy rachunek bankowy.

Art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mówi, że "dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji."

W sytuacji gdy firmę prowadzi jedna osoba, to ona właśnie jest przedsiębiorcą. Rachunek osobisty osoby prowadzącej samodzielnie działalność jest więc jednocześnie "rachunkiem przedsiębiorcy" i w zupełności wystarcza do dokonywania płatności związanych z działalnością gospodarczą. Warto podkreślić, że płatności tych trzeba dokonywać za pośrednictwem rachunku, jeżeli jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 tys. euro.

Reasumując, nie ma takiego przepisu, który by wymagał, żeby przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę założył firmowe konto. W zupełności wystarczy mu rachunek osobisty.

Tagi: rachunek przedsiębiorca bank przedsiębiorcy działalność ustawa polski działalności polska osoba przypadek euro
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
~ViDom
2011-04-01 21:24:30

Jaka suma z konta należy opodatkowaniu, suma wystawionych rachunków (po przez konto) czy całkowita suma przychodu na koncie?
Czasem są transakcje, które nie dotyczą działalności, np. darowizna, między-rodzinne transakcje, i t.p.

Anonim
2007-06-22 11:31:16jak dla mnie to jednorazowa transakcja to jedna faktura. można ją płacić w dowolnych częściach, ale faktura = transakcja. faktycznie gorzej z interpretacją, gdy masz umowę ciągłą o współpracy. chyba oficjalna interpretacja będzie niezbędna, niestety.
nowy
2007-06-22 10:31:41co oznacza sformułowanie jednorazowa wartość transakcji???
jeżeli mam stałą umowę o swiadczenie uslug to czy jednorazową wartością transakcji jest suma miesięcznych platności potwierdzonych fakturą na przeciągu kilku lat, czy platność wynikająca z faktury za np. okres miesięczny? a jeżeli nie ma umowy, to czy jednorazową wartością transakcji jest platność wynikająca z danej faktury? proszę o komentarze.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE