Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Ulgi na inwestycje


Wiadomości | Finanse 2006-09-19 09:39:21

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorcy podejmujący nowe inwestycje lub tworzący nowe miejsca pracy mogą się ubiegać o ulgi w spłacie podatków.

Warunki korzystania z ulg określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 maja 2006 r. w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, (Dz. U. z dn. 28 czerwca 2006 nr 108, poz. 738), obowiązujące od 13 lipca br. Pomoc ma być przedsiębiorcom udzielona tylko do końca tego roku. Jest ona przyznawana na wniosek przedsiębiorcy. Trzeba go złożyć przed rozpoczęciem prac nad nową inwestycją we właściwym organie podatkowym. Złożenie wniosku powoduje wszczęcie postępowania podatkowego w sprawie przyznania ulgi podatkowej.

Zgodnie z art. 67a ordynacji podatkowej na wniosek przedsiębiorcy organ podatkowy może: odroczyć termin płatności podatku, rozłożyć zapłatę podatku na raty, odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od niezapłaconych zaliczek, umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Cele pomocy:
Wspieranie nowych inwestycji (utworzenie lub rozbudowę przedsiębiorstwa, rozpoczęcie w przedsiębiorstwie działań obejmujących zasadnicze zmiany procesu produkcyjnego, zmiany wyrobu lub usługi, w tym także zmiany sposobu świadczenia usług, nabycie przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji ale byłoby zlikwidowane, gdyby nie zostało nabyte.
Tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją - jest to przyrost netto miejsc pracy w danym przedsiębiorstwie w przeliczeniu na osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy, w porównaniu ze średnim zatrudnieniem z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie realizacji inwestycji.

Warunkiem udzielenia pomocy jest zobowiązanie się przedsiębiorcy do: pokrycia co najmniej 25 proc. kosztów inwestycji ze środków własnych, utrzymania inwestycji co najmniej przez 5 lat od dnia zakończenia jej realizacji - dotyczy to tylko pomocy na wspieranie nowych inwestycji, utrzymania nowo utworzonych miejsc pracy co najmniej przez 5 lat od dnia ich utworzenia - dotyczy to tylko pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy.

Wysokość ulgi jest zależna od wielkości kosztów poniesionych w związku z inwestycją. Jeśli chodzi o pomoc na wspieranie nowych inwestycji, to do objęcia nią kwalifikują się następujące koszty: cena nabycia gruntów lub prawa ich wieczystego użytkowania, cena nabycia albo koszt wytworzenia środków trwałych, cena nabycia wartości niematerialnych i prawnych w postaci patentu, licencji lub nieopatentowanego know-how.

Jeśli chodzi o pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, to do objęcia nią kwalifikują się dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników, obejmujące: wynagrodzenie przez opodatkowaniem podatkiem dochodowym oraz opłacone od niego obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne - ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników.

Maksymalna wysokość pomocy to 50 proc. wydatków poniesionych na nową inwestycję lub na tworzenie nowych miejsc pracy.

Tagi: świadczenia ulga odsetek społeczne rozporządzenie zaliczka wysokość organ składki realizacja wartość przedsiębiorstwa 2006 warunek cena wymiar usługi koszty przedsiębiorcy inwestycja pomoc praca rok podatek prawo osoba cel termin wniosek koszt
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE