Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak rozliczyć koszty przy umowie o dzieło?


Porady ekspertów | Finanse 2006-09-14 15:25:35

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wydatki związane z umową o dzieło mogą być kosztem firmy. Ale jej efekty muszą być przydatne w działalności. Koszty naliczamy też wykonawcy, przy twórczych działaniach można je podwyższyć do 50%.

Podpisując umowę, wykonawca zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła.  Może to być na przykład ekspertyza, ulotka reklamowa, strona internetowa. Jeśli przyda się w firmie, wynagrodzenie możemy zaliczyć do kosztów. Oczywiście sposób rozliczenia zależy od charakteru wykonanych prac.
Wynagrodzenie za umowę o dzieło zalicza się do kosztów dopiero w momencie wypłaty. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów do zaliczenia wynagrodzenia do kosztów nie wystarczy samo jego zarachowanie, trzeba je faktycznie zapłacić.

Jeśli zawieramy umowę z osobą nieprowadzącą działalności, musimy rozliczyć jej podatek. Płatnicy, którzy wypłacają należności z tytułu umowy o dzieło, pobierają 19 % zaliczkę na podatek dochodowy. Ponadto należy pamiętać, że przy umowie o dzieło nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Chyba że umowa zawarta jest z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach umowy praca jest wykonywana na jego rzecz.

Koszty uzyskania przychodów przy umowie o dzieło wynoszą 20%. Jeżeli praca ma twórczy charakter, można naliczyć 50%. Wykonawca, który poniósł wyższe wydatki, może je uwzględnić w zeznaniu rocznym.
Za błędy przy rozliczeniu podatku odpowiada płatnik. Płatnik jest zwolniony z tych obowiązków, jeżeli wykonawca oświadczy, że wykonuje swoje usługi w ramach działalności. Warto mieć to oświadczenie na piśmie dla celów dowodowych. Twórcze dzieło, to wyższe koszty. Jeżeli kupujemy dzieło będące przedmiotem prawa autorskiego, możemy naliczyć wykonawcy 50% koszty uzyskania przychodów.
Ale ustalenie, czy wykonana praca ma twórczy i niepowtarzalny charakter, to trudne zadanie.

Więcej informacji na stronie internetowej.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: należności przedmiot moment społeczne rzecz finanse wydatek ministerstwo przychody usługi koszty firma praca podatek prawo ustawa informacja działalności umowa koszt należy
Źródło: Rzeczpospolita.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
~Olka
2014-04-01 16:24:50

Przy umowie o pracę jeszcze trudniej jest wszystko wyliczyć- http://umowaoprace.waw.pl/podatek-od-umowy-o-prace/ Wynagrodzenie przy tej umowie składa się z wielu składników.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE