Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Celowe zaniżanie ceny przedmiotu zamówienia może spowodować odrzucenie oferty


Wiadomości | Prawo 2006-09-05 10:07:29

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Art. 89 ust. 1 pkt 4 prawa zamówień publicznych mówi, że "zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia". Jednak przepisy nie precyzują pojęcia "rażąco niska cena". Jedynie wyrok Zespołu Arbitrów - z dnia 16 stycznia 2006 r. mówi, że pojęcie "rażąco niskiej ceny" należy odnosić do ceny oferty, a nie jej poszczególnych cen jednostkowych składających się dopiero na cenę łączną oferty. Ponadto przepisy nie wyjaśniają, z czym porównywać cenę zaproponowaną przez wykonawcę.

W orzecznictwie arbitrów przyjął się pogląd, że rażąco niska cena to cena nierealistyczna, za którą wykonanie zamówienia nie jest możliwe. Jednak z czym zamawiający ma porównywać cenę zaproponowaną przez wykonawcę? Wydaje się, że przede wszystkim do wartości zamówienia. Jeśli wartość ta została oszacowana z należytą starannością, to powinna mniej więcej oddawać ceny rynkowe za wykonanie zamówienia. Gdy więc zaproponowana w ofercie cena jest znacznie niższa od oszacowanej wartości, to zamawiający może podejrzewać, że została ona zaniżona.
Innym wyznacznikiem mogą też być ceny zaproponowane przez pozostałych wykonawców. Gdy  są dużo wyższe od ceny oferowanej przez jedną firmę, wówczas zamawiający powinien rozważyć, czy nie wyjaśnić tych dysproporcji. Może się również zdarzyć tak, że inni wykonawcy zawyżyli ceny. Wówczas zamawiający powinien ważyć zarówno różnice między cenami poszczególnych ofert, jak i ich stosunkiem do wartości zamówienia.

Nie można jednoznacznie wskazać w procentach, kiedy mamy do czynienia z rażąco niską ceną. W jednym postępowaniu już 20% różnica cen może budzić wątpliwości, natomiast w innym nawet 30% różnicę można uzasadnić dużą konkurencją w danej branży. Przedsiębiorca chcący składać protest przeciwko temu, że nie odrzucono oferty z rażąco niską ceną, musi więc sam rozważyć, czy są ku temu podstawy.
Nie ulega wątpliwości, że jeżeli cena odbiega o połowę od wartości zamówienia wówczas należy to wyjaśnić.

Tagi: przedmiot wyrok oferta przedsiębiorca wartość 2006 cena prawo należy
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE