Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Ulga na zakup kasy rejestrującej


Wiadomości | Finanse 2006-08-31 10:54:17

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorcy zobowiązani do instalacji kasy fiskalnej nie muszą pokrywać ze swoich pieniędzy całości ponoszonych z tego tytułu wydatków. Połowę ceny urządzenia można odzyskać w formie ulgi, którą przewiduje ustawa o VAT.

Art. 111 ust. 4 ustawy o VAT mówi, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania w wysokości 50 % jej ceny zakupu (bez podatku). Kwota odliczenia nie może przekroczyć 2500 zł.
Szczegółowe zasady odliczenia określa rozporządzenie z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U nr 51, poz. 375).
Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia - jeśli złoży przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania do urzędu skarbowego - pisemne zgłoszenie liczby i miejsca (adres) używania kas rejestrujących, które zamierza stosować do ewidencjonowania. Ulga przysługuje podatnikom, którzy rozpoczną ewidencjonowanie nie później niż w obowiązujących ich terminach.

Przedsiębiorcy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od VAT, nie mogą skorzystać z prawa do obniżenia VAT naliczonego. Dlatego mają prawo do zwrotu połowy ceny kasy na rachunek bankowy. Zwrot następuje na wniosek podatnika.
Warunkiem jest: 
- rozpoczęcie ewidencjonowania nie później niż w obowiązującym terminie,
- zgłoszenie kas,
- zawiadomienie o miejscu instalacji kas rejestrujących.

Obniżenie VAT należnego o połowę ceny kasy nie wpływa na możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup urządzenia lub odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od jego wartości. Kwota odliczenia (zwrotu) nie jest też opodatkowana podatkiem dochodowym.

Więcej informacji na stronie internetowej.

Tagi: ulga rachunek rozporządzenie czynności zakup przedsiębiorca wartość zwrot 2006 przychody warunek cena kwota koszty przedsiębiorcy podatek prawo ustawa informacja vat podatnik termin wniosek zasada
Źródło: rzeczpospolita.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE