Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej


Wiadomości | Finanse 2006-08-28 09:54:28

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą mogą otrzymać ze środków Funduszu Pracy jednorazową dotację. Uzyskanie takiej pomocy wymaga jednak spełnienia szeregu warunków, a i to nie gwarantuje przyznania środków. Pomoc przyznawana jest na podstawie art. 46 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. nr 99, poz. 1001 ze zm.)

Wysokość dotacji

Wielkość pomocy określona w umowie nie może być wyższa niż 5-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia (tzn. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, które obowiązuje od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim).

Wniosek o przyznanie dotacji

Wniosek o przyznanie ze środków Funduszu Pracy jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej należy złożyć w Urzędzie Pracy (właściwym ze względu na miejsce zamieszkania). Trzeba w nim określić kwotę wnioskowanej pomocy oraz rodzaj działalności gospodarczej, którą wnioskodawca zamierza podjąć. Niezbędna jest również kalkulacja kosztów związanych z rozpoczęciem działalności, źródła ich finansowania oraz wskazanie działań podjętych na rzecz podjęcia działalności (pozyskanie lokalu, uzyskanie niezbędnych zezwoleń, itp.). Ponadto należy przedstawić specyfikację i harmonogram zakupów w ramach wnioskowanej dotacji oraz zaproponować formę zabezpieczenia zwrotu refundacji (weksel z poręczeniem wekslowym, gwarancję bankową, zastaw na prawach lub rzeczach, blokadę rachunku bankowego, akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika).
Do wniosku należy dołączyć szereg oświadczeń, m.in. o tym, czy przedsiębiorca korzystał w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku ze środków Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej. Wnioskodawca musi zapewnić, że spełnia warunki określone w rozporządzeniu do otrzymania środków na podjęcie działalności gospodarczej. Ponadto osoba zainteresowana dotacją powinna oświadczyć, że nie prowadziła działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku i że nie podejmie zatrudnienia w okresie 12 miesięcy po dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności. Musi również oświadczyć, że nie była karana w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Warunki uzyskania pomocy

Aby Urząd Pracy uwzględnił wniosek bezrobotny musi spełnić ww. warunki oraz w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie mógł odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia. Ponadto wniosek musi być kompletny i prawidłowo sporządzony.

Umowa z Urzędem Pracy

Jeżeli bezrobotnemu przyznano dotację, Urząd Pracy powiadomi go o tym w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Następnie podpisywana jest umowa zawierająca zobowiązanie bezrobotnego do udokumentowania i rozliczenia, w określonym w umowie terminie, wydatków środków otrzymanych przez wnioskodawcę zgodnie z przeznaczeniem.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: promocja rachunek urząd wysokość rzecz 2004 przedsiębiorca instytucja zwrot warunek koszty pomoc dotacja działalność praca rok prawo ustawa polski fundusz działalności osoba umowa termin wniosek rynek należy
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Kostal
2015-04-30 20:42:41

Szkoda, ale już pieniądze skończyły się w niektórych miastach. Jak juz dają to młodym, albo starszym +45, +50.

wielky
2014-08-21 13:53:54

a orientujecie się czy są obecnie jakieś programy pomocy czy dotacje dla osób chcących wybudować swój własny dom? Ja już mam na oku wymarzony projekt domu i chyba podejmę decyzję o zakupie, ale byłoby dobrze aby można coś taniej wybudować...

ddarecki36
2014-07-08 11:49:30

biznes musi byc na tyle pewny żeby starczyło na zapłacenie ZUSu ;)

zslice
2014-06-15 14:40:41

Strasznie zagracone to forum :/

----------------------
najtańsze płyty gipsowe szczecin - polecam!

kwiatekemil
2014-06-13 14:56:01

Każdy musi sam przemyśleć wszystkie za i przeciw i podjąć decyzję która według niego będzie dla niego najbardziej odpowiednia.

---------------
Najlepsza hurtownia kosmetyków

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE