Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Na jakiej podstawie polska firma budowlana deleguje pracowników do pracy w Niemczech?


Porady ekspertów | Szkolenia 2006-08-21 13:30:58

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Dla usług budowlanych Niemcy wprowadzili okresy przejściowe, w związku z tym mogą być wykonywane tylko na podstawie umowy z dnia 31 stycznia 1990r. zawartej między rządem Rzeczpospolitej Polskiej a rządem Republiki Federalnej Niemiec o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło (Dz. U. z 1994r. nr 98, poz. 474 ze zm.). Zgodnie z tą umową polska firma może być jedynie podwykonawcą głównego wykonawcy z siedzibą w Niemczech.

Usługi przez delegowanych pracowników realizowane są na podstawie kontraktu (umowy o dzieło) zawartego między polskim przedsiębiorcą a przedsiębiorcą niemieckim. Na podstawie tej umowy polski przedsiębiorca powinien określić ilość osób potrzebnych do realizacji umowy wraz z uzasadnieniem. W dalszej kolejności należy uzyskać tzw. limit zatrudnienia dla pracowników polskich. Wniosek o przyznanie przydziału na realizację umów o dzieło w Niemczech należy złożyć w Ministerstwie Gospodarki. Wzór wniosku znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 czerwca 2004r. w sprawie wymaganych dokumentów, trybu i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w RFN (Dz. U. nr 132, poz. 1416 ze zm.).
Po uzyskaniu zgody Ministerstwa Gospodarki na wnioskowany limit zatrudnienia polski przedsiębiorca powinien zdobyć pozwolenia na pracę dla swoich pracowników. W Urzędzie Pracy w Duisburgu powinien złożyć: umowę zawartą z niemieckim przedsiębiorcą, zgodę Ministerstwa Gospodarki na przyznany limit, zakres prac oraz imienną listę pracowników.

Należy pamiętać, że delegowani pracownicy powinni być specjalistami. Pracownicy niewykwalifikowani mogą stanowić tylko 10% składu delegacji (w uzasadnionych przypadkach ten udział może być większy). Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że niemiecka administracja wydaje zezwolenie na pracę, które jest ściśle związane z miejscem wykonywania umowy. Wobec tego nie ma możliwości wynajęcia pracowników do pracy na innej budowie.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: limit umowy przedsiębiorca realizacja możliwości ministerstwo usługi firma praca polski pracownik polska umowa cel wniosek przedsiębiorstw przypadek należy gospodarka
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE