Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Prawa i obowiązki podatnika VAT


Wiadomości | Księgowość 2006-08-21 13:23:43

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Podjęcie decyzji o byciu podatnikiem VAT przez dany podmiot prowadzący działalność gospodarczą lub zamierzający taką działalność prowadzić, wiąże się z koniecznością spełnienia określonych przez ustawodawcę obowiązków. Jednak bycie podatnikiem VAT związane jest również z korzystaniem z praw przysługujących tym podatnikom.

Jakie obowiązki?

Do podstawowych obowiązków podmiotów, którzy dokonali rejestracji jako podatnicy VAT, należy comiesięczne (kwartalne) rozliczenie podatku VAT w deklaracji VAT oraz ewentualna jego zapłata na konto urzędu skarbowego.
Ważnym obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji na potrzeby VAT. Podatnik VAT ma obowiązek prowadzenia pełnej ewidencji VAT na potrzeby tego podatku (art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o VAT - Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.). Na podstawie prowadzonych ewidencji podatnik VAT sporządza deklarację dla podatku VAT. Dlatego tak ważne jest, aby ewidencja ta prowadzona była w sposób rzetelny i bezbłędny. Wówczas podatnik uniknie uciążliwych, czasami wręcz bardzo kosztownych konsekwencji.
Podatnicy VAT powinni prowadzić dla celów tego podatku pełną ewidencję VAT zakupów, jak również sprzedaży. Przepisy o VAT nie określają ustawowego wzoru tych ewidencji. Oznacza to, że podatnicy mają zupełną dowolność w konstruowaniu takich ewidencji. Jstotne jest jedynie, aby zawierały one wszelkie dane, które ustawodawca wyznaczył jako obowiązkowe, jak również inne elementy, które wpływają na prawidłowe sporządzenie deklaracji VAT.
Na podstawie prowadzonej ewidencji podatnik sporządza deklarację VAT miesięczną lub kwartalną. W obecnym stnie prawnym podatnik ma obowiązek sporządzenia deklaracji VAT również w przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wykonał żadnych czynności opodatkowanych VAT. Składa wówczas tzw. zerową deklarację VAT.

A jakie prawa?

Podstawowym prawem podatnika VAT jest prawo do pomniejszania kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego zawarte w cenie towarów i usług nabywanych na potrzeby firmy. Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego tylko w tej części nabytych towarów czy usług, która wykorzystywana będzie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Gdy w danym okresie rozliczeniowym kwota podatku naliczonego przewyższa kwotę podatku należnego, powstaje nadwyżka podatku naliczonego. Nadwyżkę tę podatnik może rozliczyć w dwojaki sposób: wykazać do zwrotu na rachunek bankowy lub do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Przy czym jeżeli za dany okres rozliczeniowy podatnik nie wykaże sprzedaży opodatkowanej powstałą nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym zobowiązany jest przenieść na następny okres rozliczeniowy. Jest to jedyny przypadek, kiedy ustawodawca odmawia podatnikowi bezpośredniego zwrotu podatku naliczonego. Podatnik ma do dyspozycji trzy terminy zwrotu VAT: 25 dni, 60 dni oraz 180 dni.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ewidencja rachunek czynności decyzja 2004 deklaracja zwrot cena kwota działalność firma podatek prawo ustawa vat podatnik termin przypadek należy
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE