Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jakie ogłoszenia należy publikować w portalu internetowym Urzędu Zamówień Publicznych


Wiadomości | Zarządzanie 2006-07-18 10:24:59

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od 25 maja zamawiający muszą ogłaszać informacje o postępowaniach od 6 do 60 tys. euro w portalu internetowym Urzędu Zamówień Publicznych. Obowiązek publikacji pojawił się wraz z wejściem w życie ostatniej nowelizacji prawa zamówień publicznych.

Na podstawie art. 4a ust. 2 pzp zamawiający mają publikować ogłoszenia o:
 - zamówieniu (tzn. o wszczęciu postępowania),
 - zawarciu umowy.

Pojawiają się jednak wątpliwości przy stosowaniu tego przepisu. Art. 4a ust. 2 pzp mówi, że przy zamówieniu, którego wartość nie  przekracza wyrażonej w złotych równowartości 60 tys. euro,
"ogłoszenie o wszczęciu postępowania oraz o zawarciu umowy zamawiający zamieszcza na stronach portalu internetowego Urzędu Zamówień Publicznych oraz na własnej stronie internetowej, a jeżeli takiej nie posiada, umieszcza w swojej siedzibie w miejscu publicznie dostępnym".
Sugeruje to konieczność publikacji wszystkich ogłoszeń o wszczęciu i o zawarciu umowy we wszystkich trybach ustawowych. Taka interpretacja nie jest jednak prawidłowa.

Przy ogłoszeniach o zawarciu umowy udzielanie zamówień we wszystkich trybach przewidzianych pzp powinno się zakończyć publikacją ogłoszenia (oczywiście do wysokości wskazanego w przepisie progu), włącznie z trybem zapytania o cenę i wolną rękę.

W przypadku ogłoszeń o wszczęciu postępowania sprawa jest bardziej złożona. Istnieją procedury, które nie przewidują obowiązku publikacji ogłoszenia o wszczęciu postępowania. Jeśli przepisy nie wymagają wprost publikacji ogłoszenia o wszczęciu postępowania nawet  w pośredni sposób ani nie odsyłają do art. 4a ust. 2 pzp, to oznacza, że w określonych  trybach podawanie ogłoszenia o wszczęciu postępowania nie jest obowiązkowe. Do takich procedur należą:
- negocjacje bez ogłoszenia,
- wolna ręka,
- zapytanie o cenę.

W tych trybach zamawiający samodzielnie tworzy listę wykonawców, w związku z tym bezcelowa jest publikacja ogłoszenia o wszczęciu postępowania.

URZĄD ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

Tagi: procedura interpretacja życie nowelizacja prawo informacja umowa przypadek należy euro
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE