Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Karnet ATA ułatwia przekroczenie granicy


Wiadomości | Prawo 2006-07-14 10:20:17

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Karnet ATA eliminuje zawiłą procedurę celną związaną z odprawą czasową. Przedsiębiorca, który na obszar państw sygnatariuszy umowy ATA chce wwieźć czasowo niektóre towary, posługując się karnetem ATA nie musi wypełniać dokumentu SAD, deklaracji celnych, czy też składać depozytów na wszystkich przekraczanych granicach.

Czym jest karnet ATA?

Karnet ATA jest specjalnym międzynarodowym dokumentem celnym, który umożliwia przedsiębiorcy sprawniejszą czasową odprawę celną towarów, wywożonych w celach akwizycyjnych i wystawienniczych, a także wyposażenia zawodowego. Dokument ten został opracowany przez Radę Współpracy Celnej z pomocą Międzynarodowego Biura Izb Handlowych, działającego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu.

Karnet ATA uprawnia do przewożenia towarów przez granice państw zrzeszonych w tzw. łańcuchu gwarancyjnym ATA (obecnie 62 kraje na obu półkulach - m.in. Japonia, USA i większość krajów europejskich). W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej karnet ATA nie jest wymagany do przewozu towarów w ramach Unii.
Karnet ATA jest ważny 12 miesięcy.

Jakie towary mogą być przewożone z zastosowaniem karnetu ATA?

- próbki i wzory handlowe: wywożone za granicę w celach akwizycji, rozpoznania rynku, zademonstrowania wzorów przed zawarciem kontraktu handlowego,
- towary przeznaczone na targi i wystawy: wszelkiego rodzaju eksponaty, obudowy stoisk, wystrój stoisk itp.,
- wyposażenie zawodowe: sprzęt filmowy i telewizyjny, rekwizyty teatralne, instrumenty muzyczne, sprzęt sportowy, aparatura badawcza, narzędzia itp.

Komu przysługuje Karnet ATA?

Karnet może wykupić indywidualny przedsiębiorca lub osoba prawna. W Polsce wydawaniem Katnetów ATA zajmuje się Dział Karnetów w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.
Więcej informacji

Tagi: biuro obszar towar targi przedsiębiorca kraj unia deklaracja dokument przedsiębiorcy polski informacja polska osoba umowa cel rynek europejski
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE