Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Shell Eco-marathon - sukces studentów Politechniki Śląskiej


Wiadomości | Badania i Rozwój 2012-05-24 09:20:45

Studenci Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej na światowych zawodach Shell Eco-marathon 2012 w Rotterdamie ustanowili nowy rekord Polski. Zespół Smart Power (www.mkm.polsl.pl) skonstruował pojazd, który przejechał 425km/kWh, co odpowiada 3650 km/litrze benzyny. Koszt energii potrzebnej do jazdy tego pojazdu to mniej niż 10 groszy/100km.

Światowe wyścigi Shell Eco-marathon są wielkim wydarzeniem gromadzącym najlepsze zespoły uniwersyteckie z całego świata. Wyścig polega na przejechaniu 10 okrążeń toru wyścigowego zużywając jak najmniej energii. Zbudowanie pojazdu cechującego się tak niskim zużyciem energii wymaga zastosowania najnowszych osiągnięć techniki, a nowe rozwiązania powstają często w trakcie budowy pojazdów.

Zespoły przygotowują bolidy w różnych kategoriach obejmujące różne rodzaje napędów. Zawody te mają długą tradycję, odbywają się od 1939 roku, a startujące zespoły przez wiele lat doskonalą swoje bolidy tak, aby osiągnąć jak najlepszy wynik.

W tym roku zawody odbywają się w Houston w Teksasie, Rotterdamie w Holandii i w Kuala Lumpur w Malezji. Edycja europejska była zorganizowana na ogromną skalę, w zawodach brało udział 227 zespołów, a zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. W trakcie trzech dni zawodów na torze i imprezach towarzyszących zanotowano ponad 50 tysięcy widzów - co stanowiło rekordową liczbę -Żadne z dotychczasowych zawodów nie zanotowały takiej frekwencji.

Zespół Smart Power z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej postawił sobie ambitne zadanie udziału w europejskiej edycji zawodów Shell Eco-marathon w kategorii elektrycznych pojazdów prototypowych z akumulatorowym źródłem energii. Zawody odbyły się w dniach 17-19 maja 2012 roku w Rotterdamie w Holandii. W niezwykle krótkim czasie jednego sezonu udało się nie tylko zaprojektować i zbudować bolid zdolny do startu w tych wyścigach, ale godnie konkurować z innymi zespołami. Sam start w zawodach poprzedzony był kilkoma etapami kwalifikacji, w których odpadały kolejne zespoły.

Bolid Zespołu Smart Power okazał się najlżejszy w całej stawce. W stanie gotowym do jazdy waży tylko 23 kg. Osiągniety w wyścigach wynik plasuje nas w światowej stawce zespołów, które od wielu lat uczestniczą w tych wyścigach i z roku na rok doskonalą swoje rozwiązania. Osiągnięty rezultat to 425 km/kWh co dało nam 10 lokatę. Z tym wynikiem bardzo wyraźnie pozostawiliśmy daleko w tyle wszystkie osiem polskich zespołów startujących w tych zawodach. Jest to nowy rekord Polski. Iloś zużytej energii odpowieada przejechaniu 3650 km na 1 litrze benzyny, a biorąc pod uwagę koszt zużytej energii zeszliśmy poniżej 10groszy/100km!!!

Tagi: Politechnika Śląska Smart Power Shell Eco-marathon
Źródło: RIS Silesia
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE