Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Sprawdź jak bezpiecznie zmienić biuro rachunkowe


Porady ekspertów | Księgowość 2012-05-18 08:25:18

Koniec okresu rozliczeniowego to dobry i przede wszystkim bezpieczny czas na ocenę pracy biura rachunkowego oraz pojęcie decyzji o dalszej współpracy. Rozwiązanie umowy w złym momencie może przysporzyć firmie wielu przykrych konsekwencji, z kontrolami i karami urzędu skarbowego włącznie. Sprawdź jak bezpiecznie przeprowadzić zmianę, na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać.

Źle zorganizowana przeprowadzka będzie trwać miesiącami, a jeśli po drodze nie dopilnujemy wszystkich formalności, stare biuro może odmówić współpracy. W idealnej sytuacji koordynacją całego procesu powinien zająć się nasz nowy opiekun księgowy, który dopilnuje wszystkich wymogów formalno-prawnych, odbierze dokumenty, a co ważniejsze zadba o bezpieczny transfer baz danych między systemami księgowymi. Przeniesienie uproszczonej księgowości małej firmy to zalewnie kilka dni, ale błędy bywają te same, co w przypadku dużych spółek.

Plan działania

Nie da się przewidzieć wszystkiego, ale wiele rzeczy można racjonalnie zaplanować. Rozważając przeprowadzkę należy wziąć pod uwagę czas, jakiego będzie potrzebowało nowe biuro do rozpoczęcia pracy. Wbrew pozorom to czasochłonne zadanie, ale i najlepszy moment do dyskusji na temat tego, co ma ulec rozbudowie lub jakich poprawek wymaga realizowana przez firmę polityka rachunkowości. Jeśli chcemy, aby nowe biuro przejęło księgi od maja, musimy pomyśleć o tym nieco wcześniej niż np. na końcu marca. Oto lista 10-ciu kroków, obrazująca przykładowy proces przeprowadzki.

Plan działania

Audyt rzetelności

Niejednokrotnie czynnikiem decydującym o rozbracie z biurem rachunkowym jest przekonanie klienta o niekompetencji księgowego lub księgowej. Warto więc zweryfikować pracę poprzednika. Mimo, iż rewizja wiąże się z kosztami, to warto wziąć ją pod uwagę. Stracony na kontrolach czas i suma ewentualnych kar może być nieporównywalnie wyższa.

Pamiętajmy, że to zarząd lub właściciel odpowiadają ostatecznie za rozliczenia podatkowe swoich firm i to oni ponoszą największe konsekwencje. Najlepsze biura na własną rękę sprawdzają sposób prowadzenia ksiąg i rozliczeń poprzedników. Nie jest to aptekarska dokładność, ale analiza dająca pewność, że rozpoczyna się pracę z rzetelnymi danymi – mówi Małgorzata Latuszek, Prezes Zarządu biur rachunkowych Taxxo.

Jeśli zdecydujemy o audycie ksiąg prowadzonych przez poprzednie biuro, musimy na cen cel zarezerwować co najmniej 4 tygodnie.

Bezpieczeństwo sprawozdania finansowego

Jeśli zdecydowaliśmy o zmianie biura rachunkowego zaraz po zakończeniu roku obrotowego, czyli na początku stycznia, do podjęcia została jeszcze jedna ważna decyzja. Kto ma sporządzić roczne sprawozdanie finansowe. Kwestia sprawozdania to jeden z najczęstszych powodów sporów między niezadowolonymi klientami a ich biurami, a zarazem ostatnia formalność wymagająca szczególnej uwagi. Od właściwej i przemyślanej decyzji zależy bezpieczeństwo podatkowe firmy i udany start w nowym roku.

Jeśli zamierzamy powierzyć sprawozdanie nowemu personelowi, musisz wiedzieć, że należy zakomunikować o tym 2-3 miesiące przed zakończeniem roku. Przekazanie księgowości około października da pewność, że nowe biuro zapozna się z dokumentacją i wyłapie wszystkie nieprawidłowości, jeśli takie powstały.

Jeśli natomiast chcesz, aby zajęło się tym stare biuro, upewnij się, że jest to zapisane w umowie. Jeśli takiego zapisu nie było, przygotuj aneks i podpisz go z biurem przed wypowiedzeniem umowy. Unikniesz w ten sposób sytuacji, kiedy przygotowaniu sprawozdania towarzyszy sytuacja patowa.

Zrywając umowę bez odpowiedniego zabezpieczenia, stare biuro odmówi sporządzenia sprawozdania, ponieważ nie jesteśmy już jego klientem. Nowe natomiast, nie będzie chciało wziąć odpowiedzialności za nie swoje księgowania, bez odpowiedniej rewizji ksiąg. Jeśli nie uda się wypracować porozumienia z poprzednim biurem, nowe zmuszone jest przeprowadzić cały proces od początku. To duży, dodatkowy koszt oraz opróżnienia w rozpoczęciu prac.

Myśląc o zmianie biura, warto więc odpowiednio się przygotować, ale i zabezpieczyć. Konieczna jest wnikliwa lektura nowej umowy i zwrócenie uwagi na kwestię odpowiedzialności oraz pozostającej w obrębie umowy reprezentacji przed urzędami w razie kontroli. Warto także dopilnować obowiązku przygotowania sprawozdań finansowych, jeśli okres obsługi będzie obejmował cały rok obrotowy. W interesie firmy pozostaje jeszcze tylko upewnienie się czy biuro posiada licencję oraz ubezpieczenie OC i można w całości skupić się na sprawach związanych z rozwojem biznesu.

Krzysztof Oflakowski
 

Tagi: księgowość finanse biuro rachunkowe
Źródło: własne / Krzysztof Oflakowski
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE